Již nějaký ten pátek existuje na adrese www.roudnice.eu přehled teploty v Roudnici nad Labem nejen za poslední dny. Co za tím vším stojí? Na začátku, než tato stránka vznikla, byla taková malá nenápadná krabička, do které vede napájení, je do ní přes standardní konektor RJ45 připojen síťový kabel a vede z ní kabel, na jehož konci je čidlo na teplotu. Tahle šikovná věc se dá zakoupit na www.papouch.com, nazývá se TME a oplývá celou řadou funkcí.
Pro běžného uživatele je zřejmě potencionálně nejzajímavější (rozuměj jednoduše nastavitelné/zobrazitelné) zobrazení aktuální teploty na vlastní stránce teploměru, kdy je vidět aktuální teplota včetně grafického znázornění na stupnici toliko typické pro teploměr rtuťový. Další zajímavou funkcí je oznámení e-mailem překročení jisté určité prahové teploty. Ovšem alespoň pro mě zdaleka nejzajímavější funkcí je možnost předat hodnotu libovolnému skriptu skrze předem definovanou proměnnou. Právě toho využívám pro to, co je vidět na již jednou zmiňované adrese www.roudnice.eu. Naměřené hodnoty jsou co minutu odesílány skriptu, který je vloží i s časem pořízení do databáze (vteřinová odchylka od skutečného času pořízení je zanedbatelná). A zde už je spousta prostoru pro hračičku, jakým se často hrdě stávám.
Pouze datum společně s časem a naměřená hodnota stačí k tomu, aby se z databáze několika šikovnými dotazy dala získat celá řada zajímavých dat – průměrné teploty za určitá období, maxima a minima v dané dny, měsíce či roky… možností je mnoho. Takové vykreslování různých grafů z těchto dat je věc, která by rozhodně neměla chybět. Pro snadné vykreslování grafů jsem použil PHP třídu jpGraph, s níž pracovat je luxus a vyprávění o ní by bylo na samostatný velice dlouhý článek.
Celkový výsledek je pro mě uspokojivý a i když mě napadá mnoho nápadů, jak stránku zlepšit (především možnost nechat si vypsat teploty za určitý časový úsek, historie, možnost uložit jistý časový úsek s určitým pojmenováním jako „vliv bouřky na teplotu toho dne“…), není na jejich realizaci čas. V poslední době jsem především optimalizoval některé SQL dotazy a zařídil ukládání některých dat do cache pro lepší svižnost aplikace.
Pozn.: Zápatí oné stránky je třeba brát s nadsázkou a humorem.
25.11.2007 v 10:41
Ahoj!
Tvoje aplikace pro TME je moc pěkná, za jakých podmínek by byly k dispozici zdrojové kĂłdy pro nekomerční využítí?
Díky
Pauli
26.11.2007 v 9:33
Ahoj,
trošku se za ty zdrojové kĂłdy stydím, jelikož i když to je pár řádků, tak to není zrovna eňo ňůňo napsané. Hlavní problém je momentálně v tom, že tahání dat z databáze trvá moc dlouho, i když mám ty dotazy normálně položené a sloupečky oklíčované. Tudíž se ta aplikace nenachází ve stavu, který by se hodil k šíření. K opravě bych se měl dostat tento víkend s tím, že grafy chci generovat pomocí Open Flash Chart – http://teethgrinder.co.uk/open-flash-chart/
Pokusil bych se tedy dodržet termín „tento víkend“ a když se zadaří, tak bych Ti to klidně celé poslal bez nároku na odměnu – ozvi se mi na mail tme@tricker.cz 🙂
Multi
31.1.2008 v 12:55
Ahoj
Grafy jsou úplně super. je i verze pro rs232(485)? tvořil jsem něco podobného, ale dopadlo to hrozně. Byl bych taktéž zavázán za zdrojáky k nekomerčním účelům. Nabízím svou verzi. Je sice v linuxu, ale chodí v php a zrojem dat je pouhý txt soubor. Díky snad více napoví web: http://www.i-dum.webzdarma.cz/index.php?page=vytapeni
3.2.2008 v 20:15
Ahoj Romane,
aplikace pro RS232 není, ale věřím, že si s úpravou stávající aplikace hravě poradíš. Tu ke stažení, společně s nějakým tím povídáním okolo, nalezneš zde:
http://tricker.cz/?p=100
Na Tvoji stránku jsem se díval a je to dost zajímavé.
4.2.2008 v 22:22
Ahoj,
aplikace pro RS232 je. Například přímo na webu http://www.papouch.com/shop/scripts/_ruzne.asp?clanek=tweb
je článek jak cca nato. Teplotní čidlo TM (RS232) od Papoucha připojené k stále spuštěnému PC a na něm spuštěný prográmek, který to tahá z COM portu a přes HTTP GET předává na web stejně jako čidlo TME, které předchozí popsané nahrazuje a je to pak o hodně jednodušší. Je pravda, že RS232 čidla dostupnější, ale pokud zrovna nemáte po ruce nějakou centrální jednotku, která by to z několika čidel RS232 tahala tak vyjdou lépe ta TME ethernetová čidla, které fungují autonomně a nepotřebují žádnou řídící jednotku. U těch je pak velice jednoduché je například v rámci firmy přenést kamkoliv jinam kde je datová síť nebo úplně jinam a nemusíte vůbec nic okolo řešit s kabeláží a PC který by byl na čidlo připojený a data sbíral.
10.5.2008 v 21:21
Tak pro RS232 to jde upravit – upravil jsem bez velke namahy a rozhodil na Linuxu – http://www.jinonice.cz/tme/ – akorat jsem nerozchodil – zatim obrazky – nejde mi to – haze mi to nejakou chybu ohledne image – kdyb nekdo vedel co jak – budu rad.
4.10.2008 v 22:59
Nedávno mi přišel teploměr, zkoušel jsem ho rozběhat s webe a zaboha jsem na to nemohl přijít ;o), ale podíval jsem se do logu serveru a teplota se posílá přes ?temp=xxx a ne přes GUID viz.: mySQL_query(„INSERT INTO tme(kdy, teplota) VALUES(now(), $_GET[$GUID]) ale mySQL_query(„INSERT INTO tme(kdy, teplota) VALUES(now(), $_GET[temp]) a pak se to rozběhne.
5.10.2008 v 9:16
Lukáš: Povšimni si, že $GUID je proměnná a když v konfiguračním souboru nastavíš pro $GUID hodnotu „temp“ (ve Tvém případě, obecně doporučuji „temp“ v konfigurační aplikaci pro TME přepsat na něco vlastního, aby Ti náhodou nějaký zlomyslný člověk nemohl až tak lehce podstrčit špatná měření), tak to taky pofrčí, protože se ono $GUID nahradí za existující název klíče pro asociativní pole $_GET a teplota se přes tuto proměnnouo opravdu neposílá.