Již nějaký ten pátek existuje na adrese www.roudnice.eu přehled teploty v Roudnici nad Labem nejen za poslední dny. Co za tím vším stojí? Na začátku, než tato stránka vznikla, byla taková malá nenápadná krabička, do které vede napájení, je do ní přes standardní konektor RJ45 připojen síťový kabel a vede z ní kabel, na jehož konci je čidlo na teplotu. Tahle šikovná věc se dá zakoupit na www.papouch.com, nazývá se TME a oplývá celou řadou funkcí.

Čidlo TME

Pro běžného uživatele je zřejmě potencionálně nejzajímavější (rozuměj jednoduše nastavitelné/zobrazitelné) zobrazení aktuální teploty na vlastní stránce teploměru, kdy je vidět aktuální teplota včetně grafického znázornění na stupnici toliko typické pro teploměr rtuťový. Další zajímavou funkcí je oznámení e-mailem překročení jisté určité prahové teploty. Ovšem alespoň pro mě zdaleka nejzajímavější funkcí je možnost předat hodnotu libovolnému skriptu skrze předem definovanou proměnnou. Právě toho využívám pro to, co je vidět na již jednou zmiňované adrese www.roudnice.eu. Naměřené hodnoty jsou co minutu odesílány skriptu, který je vloží i s časem pořízení do databáze (vteřinová odchylka od skutečného času pořízení je zanedbatelná). A zde už je spousta prostoru pro hračičku, jakým se často hrdě stávám.

Pouze datum společně s časem a naměřená hodnota stačí k tomu, aby se z databáze několika šikovnými dotazy dala získat celá řada zajímavých dat – průměrné teploty za určitá období, maxima a minima v dané dny, měsíce či roky… možností je mnoho. Takové vykreslování různých grafů z těchto dat je věc, která by rozhodně neměla chybět. Pro snadné vykreslování grafů jsem použil PHP třídu jpGraph, s níž pracovat je luxus a vyprávění o ní by bylo na samostatný velice dlouhý článek.

Celkový výsledek je pro mě uspokojivý a i když mě napadá mnoho nápadů, jak stránku zlepšit (především možnost nechat si vypsat teploty za určitý časový úsek, historie, možnost uložit jistý časový úsek s určitým pojmenováním jako „vliv bouřky na teplotu toho dne“…), není na jejich realizaci čas. V poslední době jsem především optimalizoval některé SQL dotazy a zařídil ukládání některých dat do cache pro lepší svižnost aplikace.

Web

Pozn.: Zápatí oné stránky je třeba brát s nadsázkou a humorem.