Hurá a 3x sláva, moje tajné přání se vyplnilo a konečně se mi do ruky dostalo MDA Vario (prodávané též pod názvy K-Jam, qtek 9100, HTC Wizard…). Doufám, že se mi podaří vnést více světla do problematiky, týkající se (ne)dostatečného výkonu tohoto zařízení a také odpovím na dotazy dalších uživatelů, kteří zatím marně hledali odpověď na svou otázku. A v neposlední řadě, proč jsem se rozhodl o tomto zařízení napsat je fakt, že bych rád pomohl některým lidem, kteří s jeho koupí váhají a vezmou zavděk co nejvíce informací o tomto zařízení.

To co se mi zatím podařilo na Variu ozkoušet, základní popis přístroje a jeho příslušenství + moje dojmy a připomínky jsem shrnul do tohoto článku. Doufám, že bude pro někoho užitečný.

  

MDA Vario distribuované pod hlavičkou T-Mobile je ve zvláštně uspořádaném balení. Po sundání papírového obalu, který brání rozevření krabice se nám naskytne krásný pohled na důmyslně navržené balení, ve které si uprostřed trůní Vario.

Příslušenství přikládané k zařízení je poměrně bohaté. Je ho rozhodně více, než bych v té malé krabici čekal – T-Mobile zřejmě využil zakřivení časoprostoru, aby z té malé krabičky vůbec mohlo vypadnout tolik věcí. Kromě samotného zařízení zde nalezneme:

  • 2 instalační CD
  • Cestovní nabíječku
  • USB kabel pro propojení MDA s PC
  • Kompletní manuál
  • Manuál pro rychlý start
  • Baterii
  • Náhradní stylus (jeden už je v zařízení)
  • Osobní hands-free
  • Jednoduché pouzdro (potěší)
  • FĂłlii

Nyní jednotlivě k příslušenství – fĂłlie přibalená k zařízení si pochvalu rozhodně nezaslouží. Jedná se o tu samou, která byla přibalena ke Compactu. ňíká si "SUPER Screen protector", ale co je na ní tak super, to mi bude snad nadosmrti záhadou. Je moc lepivá a spíš neomyvatelná (nezkoušel jsem), bubliny které se vytvoří mezi displejem a fĂłlií jsou nejspíš napořád, po odlepení na displeji zůstává lepidlo a značně kazí požitek z displeje – je potřeba ho postupně odstranit, mě se osvědčila navlhčená švédská útěrka. Vzhledem k tomu, že pořádnou fĂłlii jsem si objednal až dnes jsem ji vzal zavděk a nalepil jsem si ji. Povedlo se mi to asi už napotřetí. Je pod ní prach a na displeji vypadá opravdu příšerně (viz. dále na fotkách)…no pořád lepší něco než nic.

  

 Stylusy v balení naleznete rovnou dva – jeden náhradní v krabici a druhý je již vložený v zařízení. Stylus je teleskopický (jako např. u PALM T|3), což znamená, že se při vyndavání ze zařízení roztáhne do použitelné velikosti. V zasunutém stavu je opravdu až komicky titěrný.

 

Dále je v balení baterie o kapacitě 1250 mAh. Jak dobře bude sloužit ukáže až čas.

  

Dodávaná sluchátka mě potěšila. Zkoušel jsem je krátce, spustil jsem si v zařízení jednu skladbu ve formátu MP3 a zvuk je velice dobrý. Konektor je (jak už je u HTC zvykem) mini jack – 2,5 mm (standardní konektor pro sluchátka je 3,5 mm), čili kdo bude chtít použít normální sluchátka si musí pořídit redukci. U Compacta šlo přes redukci použít i vysoce kvalitní sluchátka jako Koss Porta pro předpokládám, že zde nebude žádný rozdíl a tato příjemná vlastnost bude zachována.

Co mě trochu děsilo na fotkách, které jsem si prohlížel před nákupem Varia byl posuvník hlasitosti, který je přítomen na ovladači ke sluchátkům. Nevypadal totiž, že by umožňoval v přijatelné míře určovat hlasitost zvuku a vypadal spíše jako knoflík, který by se mohl lehce utrhnout. Nemohl a hlasitost reguluje skvěle. Jeho pohyb je plynulý a dobře ovlivnitelný. Vynikající!
UPDATE: No, po pár skladbách a několika testech není regulace tou nejideálnější, je potřeba více cviku, ale pořád je to mnohem lepší, než se mi poprvé při pohledu na ovládání zdálo.

 

 Pouzdro pro zařízení je jednoduché, černé, slouží k připnutí za opasek. Jeho bytelnost působí dobrým dojmem a rozhodně je dobře, že něco takového nalezneme rovnou jako základní příslušenství. TheGadgeteer se zmínil, že zařízení v tomto pouzdře vypadá příliš tlustě. Musím mu dát částečně za pravdu – pokud se na tuto skutečnost budete zaměřovat, tak je jisté že tloušťka je dost nápadná. Vario v tomto pouzdře není příliš dobře chráněno v rozích a gumy, které stahují oba kusy pouzdra, zařízení chrání pouze na několika místech.

 

Na zařízení je po vybalení nalepena samolepka se základními instrukcemi, které jsou určeny hlavně těm, kteří si nenajdou čas projít ani rychlý manuál k zařízení. Po slepení na displeji nezůstali žádné nežádoucí nečistoty (například kousky lepidla) a okamžitě jsem nalepil dodávanou folii. V horní části nalezneme dvě signalizační diody a mezi nimi reproduktor pro klasické hovory (pro hlasitý režim se využívají reproduktory na bocích přístroje). Dále zde jsou dvě funkční tlačítka – levé má za úkol otevření aplikace se zprávami (jak SMS, tak MMS a emaily jsou spravovány v jedné aplikaci s odpovídající stromovou strukturou). Pravé tlačítko spustí internetový prohlížeč a slouží jako vstup do služby T-zones, kterou T-Mobile provozuje. Mě osobně poměrně vadí, že je toto tlačítko "ozdobeno" znakem charakteristickým pro tuto službu. Grr. Oběma tlačítkům lze jednoduše přiřadit jinou aplikaci/akci. Doporučuje se např. levé tlačítko nastavit na vysunutí menu a pravé na potvrzení aplikace/dialogu. Díky této změně se dá Vario obstojně ovládat jednou rukou. Dole pod displayem jsou dvě tlačítka sloužící k používání aktuálních akcí, které jsou zobrazeny na spodku displaye (záleží na právě spuštěné aplikaci), což je jedna z nových vymožeností WM5. Pod nimi jsou klasická tlačítka se zeleným a červeným telefonkem (příjem/odmítnutí hovoru, případně spuštění aplikace pro vytáčení) a mezi nimi je umístěn d-pad, pětisměrný ovládací prvek. Ten by měl u Varia měl být využitelný pro jeden kombinovaný směr (např. zároveň dolů a doleva), ale to jsem ještě neměl možnost vyzkoušet. U Compacta mi tato vlastnost někdy chyběla (zvlášť u MorphGear – emulátoru gameboye).

 Na levém boku zařízení se nachází tlačítko pro vstup do aplikace Comm Manager, kde lze bez problému vypínat/zapínat Wi-fi, bluetooth, zvuk telefonu a aplikaci ActiveSync. Podržením tohoto tlačítka volíte mezi "zvuky zapnuty" a "jen vibrace", což je skvělá funkce a rozhodně velmi užitečná (je to něco jako podržení hvězdičky u telefonů Siemens). Dále se zde nachází posuvník primárně určený ke změně hlasitosti. Co mě potěšilo je jeho lehké dosažení palcem, když zařízení držím v levé ruce. Navíc je zachována funkčnost v iSilu (program pro čtení elektronických knih, přečetl jsem v něm něco přes 40 knih), a to sice že ve fullscreen mĂłdu toto tlačítko automaticky slouží k obracení stránek, čehož velice často využívám. No a nakonec je zde "žebrování", za kterým se ukrývá jeden z dvojice reproduktorů (druhý se nachází přesně na opačné straně zařízení a ano, Vario disponuje dvěma reproduktory, takže hraje stereo a pěkně nahlas).

 

 V horní části zařízení se nalézá tlačítko pro "uspání/probuzení" MDA. Novinkou je, že při podržení tohoto tlačítka se MDA opravdu vypne. Vpravo od tohoto tlačítka se nalézá slot pro paměťové karty miniSD.

 

Spodní část je o něco zajímavější. Nachází se zde 2,5 mm otvor pro hands-free, klasický mini-USB konektor (skvělá věc, můžete si díky přehršli standardních kabelů s tímto konektorem téměř kdekoliv koupit kabel náhradní a nosit ho s sebou), posuvník pro otevření zadního krytu (umístění tohoto prvku je poměrně nezvyklé a překvapí) a nakonec vpravo dole se nachází stylus. Vytahování stylusu z pravého dolního rohu zařízení sice zní dost nezvykle, oproti jinak používanému umístění v horní pravé části valné většiny PDA-like zařízení a byla to jedna z dalších věcí, které mě svojí změnou mrzeli, když jsem si o Variu (qteku 9100…) četl. Ovšem tato zdánlivě nepohodlná vlastnost není žádnou překážkou, jde o zvyk, kterému jsem přivykl takřka okamžitě. Vytahování stylusu je plynulé a bezproblémové, stejně tak jeho zandavání, kterému teleskopické ztvárnění stylusu nepřispívá žádným negativním pocitem.

K mini-USB portu ještě dodám, že možnost mít USB kabel všude sebou svádí ke dvěma věcem – dobíjet MDA z libovolného počítače (USB portu), což lze. Druhou věcí je touha používat MDA jako Flashdisk pro přenos dat, což bohužel zatím nejde. Důvodem je prozatímní nefunkčnost aplikace Card export od firmy Softick pod systémem WM5, která tuto vlastnost zpřístupňuje. Zatím tedy musíte pro to, aby jste mohli kopírovat data do zařízení mít na počítači kde je MDA připojeno nainstalován program ActiveSync verze 4.0 a vyšší.

 

Na pravé straně přístroje nalezneme tlačítko pro vstup do aplikace fotoaparát (která slouží k pořizování fotek a videí – kdo by to byl řekl, že ;-)), dirku pro softreset (dobře dostupnou špičkou stylusu), infraport (na fotce je ještě přelepený krycí fĂłlií), "žebrování" kryjící druhý reproduktor a tlačítko, které je přednastavené pro hlasové vytáčení.

 

Vynikající věcí na Variu, kvůli které je také přístroj poněkud tlustší, je integrovaná klávesnice sloužící pro zadávání textu a ovládání přístroje pomocí palců. Co mě překvapovalo byla skutečnost, že ať jsem si četl jakoukoliv zahraniční či tuzemskou recenzi (preview, dojmy…), tak tu a tam někdo kritizoval různé části zařízení, ovšem NIKDO neřekl ani jedno špatné slovo proti klávesnici. Naopak. Všichni si ji velice pochvalovali, což mě překvapovalo, že všem tak vyhovuje. Nyní po dni používání mohu prohlásit, že je dokonale chápu 🙂 Klávesnice je opravdu vynikající a velice dobře se na ni píše a celé zařízení se přes ni dá dobře ovládat. Při vysunutí klávesnice se display otočí o 270 stupňů během dvou vteřin (spíš méně, zatím mě to vychází tak, že když dám palce na tlačítka klávesnice, tak už je display převrácený a zařízení v pohotovosti).

  

Uspořádání tlačítek je sice o něco jiné než jak jsme zvyklí z klasické klávesnice u počítače a když jsem si toto rozložení na obrázcích prohlížel, tak jsem si říkal něco ve smyslu: "Jojo, to půjde…nesmíš zapomenout že tohle je o něco posunutý, tadyhle je backspace…" Ovšem při několika prvních pokusech o psaní na klávesnici mi šlo hned téměř vše, rychle jsem se zorientoval a zadávání textů je vážně bleskové, takže Vario nahradí na několika hodinách ve škole klasický papírový sešit. Opět výborně! Jediné co mě zatím mate je, že 0 (nula) je vedle znaku O (O…jako ta hudební stanice) a někdy se mi to plete. Rovněž mezerník zaujímá jakoby dvě tlačítka – nejenom rozlohou, ale při stisku je znát, že se opravdu skládá ze dvou tlačítek a pokud se vám ho podaří zmáčknout šikovně uprostřed, tak ucítíte, že jste zmáčkli obě. Mezera se sice v tomto případě udělá jenom jedna, ale pocit to není ideální. Okamžitě jsem se tedy (pro ten pocit) naučil mezerník mačkat buďto spíše vlevo, nebo spíše vpravo.

  

Texty zatím píšu bez diakritiky s tím, že si diakritiku nechám na počítači případně automaticky doplnit (vím že na to existuje program, kdysi ho Čedič doporučoval – budu to řešit až bude potřeba). Zdvih kláves a pocit při psaní je vynikající a podsvětlení klávesnice je rovnoměrné. Podsvíceny jsou i znaky, které jsou menší a dostaneme se k nim při stisknutí tlačítka s tečkou (úplně vlevo dole). Většina kláves totiž má dvě funkce a ty zapíná právě toto tlačítko. Při dvojstisku tlačítka s tečkou docílíme toho, že budeme používat pouze "druhý význam" kláves. Pokud poté stiskneme tlačítko s tečkou jednou, napíšeme "první význam" a poté pokračujeme v "druhých významech". Pro vrácení do normálu musíme tlačítko s tečkou stisknout opět dvakrát (teď jsem se do toho zamotal, doufám že je to srozumitelné).

 

Na zadní straně přístroje nalezneme fotoaparát o rozlišení 1,3 Mpx, který vytváří naprosto příšerné fotky a videa. Pro použití v MMS nebo e-mailu je sice kvalita "fotek" více než dostačující a je dobře, že je fotoaparát nějak v přístroji zastoupen, ovšem ta kvalita  fotek… Použít Vario jako fotoaparát, který člověk bude mít všude sebou na nějaké použitelné snímky je nemyslitelné (snímky pořídím později za nějakých příznivých podmínek a publikuji je v samostatném příspěvku…přece jenom obrázek vydá za tisíc slov).

Aplikace pro ovládání k fotoaparátu je poměrně propracovaná a pěkná, je zde ovšem trošku znát slabší procesor, který je ve Variu použit (TI OMAP 850 na 195 MHz). Z prostředí této aplikace se dá ovládat také přisvětlovací dioda, která je umístěna vedle čočky fotoaparátu. Zde je také umístěno malé sklíčko, které slouží pro zaměření sebe sama. Zadní kryt ukrývající baterii a slot pro SIM kartu je už od začátku takový pohyblivý a hůře zpracovaný, je zde znát spíše plastové složení obalu Varia, které je jinak na solidní úrovni.

 Jak už jsem se zmínil výše, tak folie přibalená k zařízení opravdu není to nejlepší, co svému miláčkovi můžete dopřát.

  

 Celkové pohledy na zařízení.

  

Tlačítka pod displejem. Diody a tlačítka nad displejem. 

Použitý displej je na vynikající úrovni, je o něco lepší než jaký byl použitý u Compactu, u kterého jsem si kvalitu displaye rovněž pochvaloval. Rovněž v mnoha recenzích kritizované nastavení podsvětlení displaye, které má všehovšudy jen 5 možných intenzit (od vypnutého až po maximální intenzitu podsvícení) je pro mě ideální. Nejmenší úroveň (tj. druhá, na první je podsvícení vypnuté) je tak akorát ke čtení e-knih v posteli, zatímco třetí a čtvrtá úroveň se akorát hodí pro běžné používání.

 

V zařízení momentálně mám tuto miniSD kartu od Sandisku, funguje bezproblémově.

Na závěr jsem si jako bonus připravil několik kraťoučkých videí:

To je prozatím vše. Zatím jsem stihl tedy dát dohromady toto první seznámení a tu spoustu otázek, připomínek, objevů a různých testů (které se budou týkat hlavně rychlosti zařízení) si nechám až na příště. Děkuji za pozornost, případné nápady a dotazy směřujte do komentářů.