MDA Vario – seznámení a první zkušenosti

Hurá a 3x sláva, moje tajné přání se vyplnilo a konečně se mi do ruky dostalo MDA Vario (prodávané též pod názvy K-Jam, qtek 9100, HTC Wizard…). Doufám, že se mi podaří vnést více světla do problematiky, týkající se (ne)dostatečného výkonu tohoto zařízení a také odpovím na dotazy dalších uživatelů, kteří zatím marně hledali odpověď na svou otázku. A v neposlední řadě, proč jsem se rozhodl o tomto zařízení napsat je fakt, že bych rád pomohl některým lidem, kteří s jeho koupí váhají a vezmou zavděk co nejvíce informací o tomto zařízení.

To co se mi zatím podařilo na Variu ozkoušet, základní popis přístroje a jeho příslušenství + moje dojmy a připomínky jsem shrnul do tohoto článku. Doufám, že bude pro někoho užitečný.

  

MDA Vario distribuované pod hlavičkou T-Mobile je ve zvláštně uspořádaném balení. Po sundání papírového obalu, který brání rozevření krabice se nám naskytne krásný pohled na důmyslně navržené balení, ve které si uprostřed trůní Vario.

Příslušenství přikládané k zařízení je poměrně bohaté. Je ho rozhodně více, než bych v té malé krabici čekal – T-Mobile zřejmě využil zakřivení časoprostoru, aby z té malé krabičky vůbec mohlo vypadnout tolik věcí. Kromě samotného zařízení zde nalezneme:

 • 2 instalační CD
 • Cestovní nabíječku
 • USB kabel pro propojení MDA s PC
 • Kompletní manuál
 • Manuál pro rychlý start
 • Baterii
 • Náhradní stylus (jeden už je v zařízení)
 • Osobní hands-free
 • Jednoduché pouzdro (potěší)
 • FĂłlii

Nyní jednotlivě k příslušenství – fĂłlie přibalená k zařízení si pochvalu rozhodně nezaslouží. Jedná se o tu samou, která byla přibalena ke Compactu. ňíká si "SUPER Screen protector", ale co je na ní tak super, to mi bude snad nadosmrti záhadou. Je moc lepivá a spíš neomyvatelná (nezkoušel jsem), bubliny které se vytvoří mezi displejem a fĂłlií jsou nejspíš napořád, po odlepení na displeji zůstává lepidlo a značně kazí požitek z displeje – je potřeba ho postupně odstranit, mě se osvědčila navlhčená švédská útěrka. Vzhledem k tomu, že pořádnou fĂłlii jsem si objednal až dnes jsem ji vzal zavděk a nalepil jsem si ji. Povedlo se mi to asi už napotřetí. Je pod ní prach a na displeji vypadá opravdu příšerně (viz. dále na fotkách)…no pořád lepší něco než nic.

  

 Stylusy v balení naleznete rovnou dva – jeden náhradní v krabici a druhý je již vložený v zařízení. Stylus je teleskopický (jako např. u PALM T|3), což znamená, že se při vyndavání ze zařízení roztáhne do použitelné velikosti. V zasunutém stavu je opravdu až komicky titěrný.

 

Dále je v balení baterie o kapacitě 1250 mAh. Jak dobře bude sloužit ukáže až čas.

  

Dodávaná sluchátka mě potěšila. Zkoušel jsem je krátce, spustil jsem si v zařízení jednu skladbu ve formátu MP3 a zvuk je velice dobrý. Konektor je (jak už je u HTC zvykem) mini jack – 2,5 mm (standardní konektor pro sluchátka je 3,5 mm), čili kdo bude chtít použít normální sluchátka si musí pořídit redukci. U Compacta šlo přes redukci použít i vysoce kvalitní sluchátka jako Koss Porta pro předpokládám, že zde nebude žádný rozdíl a tato příjemná vlastnost bude zachována.

Co mě trochu děsilo na fotkách, které jsem si prohlížel před nákupem Varia byl posuvník hlasitosti, který je přítomen na ovladači ke sluchátkům. Nevypadal totiž, že by umožňoval v přijatelné míře určovat hlasitost zvuku a vypadal spíše jako knoflík, který by se mohl lehce utrhnout. Nemohl a hlasitost reguluje skvěle. Jeho pohyb je plynulý a dobře ovlivnitelný. Vynikající!
UPDATE: No, po pár skladbách a několika testech není regulace tou nejideálnější, je potřeba více cviku, ale pořád je to mnohem lepší, než se mi poprvé při pohledu na ovládání zdálo.

 

 Pouzdro pro zařízení je jednoduché, černé, slouží k připnutí za opasek. Jeho bytelnost působí dobrým dojmem a rozhodně je dobře, že něco takového nalezneme rovnou jako základní příslušenství. TheGadgeteer se zmínil, že zařízení v tomto pouzdře vypadá příliš tlustě. Musím mu dát částečně za pravdu – pokud se na tuto skutečnost budete zaměřovat, tak je jisté že tloušťka je dost nápadná. Vario v tomto pouzdře není příliš dobře chráněno v rozích a gumy, které stahují oba kusy pouzdra, zařízení chrání pouze na několika místech.

 

Na zařízení je po vybalení nalepena samolepka se základními instrukcemi, které jsou určeny hlavně těm, kteří si nenajdou čas projít ani rychlý manuál k zařízení. Po slepení na displeji nezůstali žádné nežádoucí nečistoty (například kousky lepidla) a okamžitě jsem nalepil dodávanou folii. V horní části nalezneme dvě signalizační diody a mezi nimi reproduktor pro klasické hovory (pro hlasitý režim se využívají reproduktory na bocích přístroje). Dále zde jsou dvě funkční tlačítka – levé má za úkol otevření aplikace se zprávami (jak SMS, tak MMS a emaily jsou spravovány v jedné aplikaci s odpovídající stromovou strukturou). Pravé tlačítko spustí internetový prohlížeč a slouží jako vstup do služby T-zones, kterou T-Mobile provozuje. Mě osobně poměrně vadí, že je toto tlačítko "ozdobeno" znakem charakteristickým pro tuto službu. Grr. Oběma tlačítkům lze jednoduše přiřadit jinou aplikaci/akci. Doporučuje se např. levé tlačítko nastavit na vysunutí menu a pravé na potvrzení aplikace/dialogu. Díky této změně se dá Vario obstojně ovládat jednou rukou. Dole pod displayem jsou dvě tlačítka sloužící k používání aktuálních akcí, které jsou zobrazeny na spodku displaye (záleží na právě spuštěné aplikaci), což je jedna z nových vymožeností WM5. Pod nimi jsou klasická tlačítka se zeleným a červeným telefonkem (příjem/odmítnutí hovoru, případně spuštění aplikace pro vytáčení) a mezi nimi je umístěn d-pad, pětisměrný ovládací prvek. Ten by měl u Varia měl být využitelný pro jeden kombinovaný směr (např. zároveň dolů a doleva), ale to jsem ještě neměl možnost vyzkoušet. U Compacta mi tato vlastnost někdy chyběla (zvlášť u MorphGear – emulátoru gameboye).

 Na levém boku zařízení se nachází tlačítko pro vstup do aplikace Comm Manager, kde lze bez problému vypínat/zapínat Wi-fi, bluetooth, zvuk telefonu a aplikaci ActiveSync. Podržením tohoto tlačítka volíte mezi "zvuky zapnuty" a "jen vibrace", což je skvělá funkce a rozhodně velmi užitečná (je to něco jako podržení hvězdičky u telefonů Siemens). Dále se zde nachází posuvník primárně určený ke změně hlasitosti. Co mě potěšilo je jeho lehké dosažení palcem, když zařízení držím v levé ruce. Navíc je zachována funkčnost v iSilu (program pro čtení elektronických knih, přečetl jsem v něm něco přes 40 knih), a to sice že ve fullscreen mĂłdu toto tlačítko automaticky slouží k obracení stránek, čehož velice často využívám. No a nakonec je zde "žebrování", za kterým se ukrývá jeden z dvojice reproduktorů (druhý se nachází přesně na opačné straně zařízení a ano, Vario disponuje dvěma reproduktory, takže hraje stereo a pěkně nahlas).

 

 V horní části zařízení se nalézá tlačítko pro "uspání/probuzení" MDA. Novinkou je, že při podržení tohoto tlačítka se MDA opravdu vypne. Vpravo od tohoto tlačítka se nalézá slot pro paměťové karty miniSD.

 

Spodní část je o něco zajímavější. Nachází se zde 2,5 mm otvor pro hands-free, klasický mini-USB konektor (skvělá věc, můžete si díky přehršli standardních kabelů s tímto konektorem téměř kdekoliv koupit kabel náhradní a nosit ho s sebou), posuvník pro otevření zadního krytu (umístění tohoto prvku je poměrně nezvyklé a překvapí) a nakonec vpravo dole se nachází stylus. Vytahování stylusu z pravého dolního rohu zařízení sice zní dost nezvykle, oproti jinak používanému umístění v horní pravé části valné většiny PDA-like zařízení a byla to jedna z dalších věcí, které mě svojí změnou mrzeli, když jsem si o Variu (qteku 9100…) četl. Ovšem tato zdánlivě nepohodlná vlastnost není žádnou překážkou, jde o zvyk, kterému jsem přivykl takřka okamžitě. Vytahování stylusu je plynulé a bezproblémové, stejně tak jeho zandavání, kterému teleskopické ztvárnění stylusu nepřispívá žádným negativním pocitem.

K mini-USB portu ještě dodám, že možnost mít USB kabel všude sebou svádí ke dvěma věcem – dobíjet MDA z libovolného počítače (USB portu), což lze. Druhou věcí je touha používat MDA jako Flashdisk pro přenos dat, což bohužel zatím nejde. Důvodem je prozatímní nefunkčnost aplikace Card export od firmy Softick pod systémem WM5, která tuto vlastnost zpřístupňuje. Zatím tedy musíte pro to, aby jste mohli kopírovat data do zařízení mít na počítači kde je MDA připojeno nainstalován program ActiveSync verze 4.0 a vyšší.

 

Na pravé straně přístroje nalezneme tlačítko pro vstup do aplikace fotoaparát (která slouží k pořizování fotek a videí – kdo by to byl řekl, že ;-)), dirku pro softreset (dobře dostupnou špičkou stylusu), infraport (na fotce je ještě přelepený krycí fĂłlií), "žebrování" kryjící druhý reproduktor a tlačítko, které je přednastavené pro hlasové vytáčení.

 

Vynikající věcí na Variu, kvůli které je také přístroj poněkud tlustší, je integrovaná klávesnice sloužící pro zadávání textu a ovládání přístroje pomocí palců. Co mě překvapovalo byla skutečnost, že ať jsem si četl jakoukoliv zahraniční či tuzemskou recenzi (preview, dojmy…), tak tu a tam někdo kritizoval různé části zařízení, ovšem NIKDO neřekl ani jedno špatné slovo proti klávesnici. Naopak. Všichni si ji velice pochvalovali, což mě překvapovalo, že všem tak vyhovuje. Nyní po dni používání mohu prohlásit, že je dokonale chápu 🙂 Klávesnice je opravdu vynikající a velice dobře se na ni píše a celé zařízení se přes ni dá dobře ovládat. Při vysunutí klávesnice se display otočí o 270 stupňů během dvou vteřin (spíš méně, zatím mě to vychází tak, že když dám palce na tlačítka klávesnice, tak už je display převrácený a zařízení v pohotovosti).

  

Uspořádání tlačítek je sice o něco jiné než jak jsme zvyklí z klasické klávesnice u počítače a když jsem si toto rozložení na obrázcích prohlížel, tak jsem si říkal něco ve smyslu: "Jojo, to půjde…nesmíš zapomenout že tohle je o něco posunutý, tadyhle je backspace…" Ovšem při několika prvních pokusech o psaní na klávesnici mi šlo hned téměř vše, rychle jsem se zorientoval a zadávání textů je vážně bleskové, takže Vario nahradí na několika hodinách ve škole klasický papírový sešit. Opět výborně! Jediné co mě zatím mate je, že 0 (nula) je vedle znaku O (O…jako ta hudební stanice) a někdy se mi to plete. Rovněž mezerník zaujímá jakoby dvě tlačítka – nejenom rozlohou, ale při stisku je znát, že se opravdu skládá ze dvou tlačítek a pokud se vám ho podaří zmáčknout šikovně uprostřed, tak ucítíte, že jste zmáčkli obě. Mezera se sice v tomto případě udělá jenom jedna, ale pocit to není ideální. Okamžitě jsem se tedy (pro ten pocit) naučil mezerník mačkat buďto spíše vlevo, nebo spíše vpravo.

  

Texty zatím píšu bez diakritiky s tím, že si diakritiku nechám na počítači případně automaticky doplnit (vím že na to existuje program, kdysi ho Čedič doporučoval – budu to řešit až bude potřeba). Zdvih kláves a pocit při psaní je vynikající a podsvětlení klávesnice je rovnoměrné. Podsvíceny jsou i znaky, které jsou menší a dostaneme se k nim při stisknutí tlačítka s tečkou (úplně vlevo dole). Většina kláves totiž má dvě funkce a ty zapíná právě toto tlačítko. Při dvojstisku tlačítka s tečkou docílíme toho, že budeme používat pouze "druhý význam" kláves. Pokud poté stiskneme tlačítko s tečkou jednou, napíšeme "první význam" a poté pokračujeme v "druhých významech". Pro vrácení do normálu musíme tlačítko s tečkou stisknout opět dvakrát (teď jsem se do toho zamotal, doufám že je to srozumitelné).

 

Na zadní straně přístroje nalezneme fotoaparát o rozlišení 1,3 Mpx, který vytváří naprosto příšerné fotky a videa. Pro použití v MMS nebo e-mailu je sice kvalita "fotek" více než dostačující a je dobře, že je fotoaparát nějak v přístroji zastoupen, ovšem ta kvalita  fotek… Použít Vario jako fotoaparát, který člověk bude mít všude sebou na nějaké použitelné snímky je nemyslitelné (snímky pořídím později za nějakých příznivých podmínek a publikuji je v samostatném příspěvku…přece jenom obrázek vydá za tisíc slov).

Aplikace pro ovládání k fotoaparátu je poměrně propracovaná a pěkná, je zde ovšem trošku znát slabší procesor, který je ve Variu použit (TI OMAP 850 na 195 MHz). Z prostředí této aplikace se dá ovládat také přisvětlovací dioda, která je umístěna vedle čočky fotoaparátu. Zde je také umístěno malé sklíčko, které slouží pro zaměření sebe sama. Zadní kryt ukrývající baterii a slot pro SIM kartu je už od začátku takový pohyblivý a hůře zpracovaný, je zde znát spíše plastové složení obalu Varia, které je jinak na solidní úrovni.

 Jak už jsem se zmínil výše, tak folie přibalená k zařízení opravdu není to nejlepší, co svému miláčkovi můžete dopřát.

  

 Celkové pohledy na zařízení.

  

Tlačítka pod displejem. Diody a tlačítka nad displejem. 

Použitý displej je na vynikající úrovni, je o něco lepší než jaký byl použitý u Compactu, u kterého jsem si kvalitu displaye rovněž pochvaloval. Rovněž v mnoha recenzích kritizované nastavení podsvětlení displaye, které má všehovšudy jen 5 možných intenzit (od vypnutého až po maximální intenzitu podsvícení) je pro mě ideální. Nejmenší úroveň (tj. druhá, na první je podsvícení vypnuté) je tak akorát ke čtení e-knih v posteli, zatímco třetí a čtvrtá úroveň se akorát hodí pro běžné používání.

 

V zařízení momentálně mám tuto miniSD kartu od Sandisku, funguje bezproblémově.

Na závěr jsem si jako bonus připravil několik kraťoučkých videí:

To je prozatím vše. Zatím jsem stihl tedy dát dohromady toto první seznámení a tu spoustu otázek, připomínek, objevů a různých testů (které se budou týkat hlavně rychlosti zařízení) si nechám až na příště. Děkuji za pozornost, případné nápady a dotazy směřujte do komentářů. 

189 komentářů

 1. Nešlo mi Vario připojit (co modem) a asi čtvrtý technik z podpory sdělil zajímavost:
  Vario prý často vyžaduje zkrácené číslo: *99#
  Dost jsem zoufal, než se toto dozvěděl.

 2. Musím říct že ve většině věcech se po 14 dnech používání Varia, ztotožňuji s autorem. Zvlášť v té přiložené folii. Nejvíc ale problémů mi dala sinchronizace kontatů z Outlooku do MDA. Přenesly se pouze kontakty se jménem a číslem. Ostatní s větším množstvím údajů nešly z PC do PDA. Pomohlo bohužel pouze ruční export do Vcard a odstranění kontaktu z Outlooku a následné nové vložení do Outlooku. Pak už to chodilo OK. Má někdo nějaké řešení jak psát češtinu na HW klávesnici a nebo naopak jak na SW klávesnici vykouzlit třeba otazník? Díky za radu. A ještě nedaří se prohlížet PDF soubory přiloženým SW. Tedy alespoň některé, třeba přímo návod od T-mobilu. Také nevím čím to může být.

 3. Synchronizace kontaktů mi vždy šla skvěle bez jakéhokoliv problému, ať se jednalo o stařičký iPAQ 3970, Motorolu MPx200, MDA Compact anebo teď MDA Vario. Čeština na HW klávesnici se dá psát dost nešikovně (napíšete písmeno a pak mačkáte druhou funkci mezerníku), anebo tu diakritiku můžete celkem snadno psát díky této editaci (první příspěvek):
  http://www.ce4you.cz/forums/view_topic.asp?t=10165&dd=0&fi=240

  Na SW klávesnici otazník opravdu není, což je docela podstatný kix. Je ale na malé softwarové klávesnici – do ní se dá dostat přes nastvení klávesnice v menu nastavení.

  No a nakonec bych Adobe PDF zkousel prohlizet v tomto prohlizeci, ktery by na to mel byt nejvhodnejsi:
  http://www.adobe.com/products/acrobat/readerforppc.html

 4. Mohl by zde někdo napsat porovnání procesorů MDA 2, MDA 2 Compact a MDA Vario. Moc by mi to pomohlo při výběru před koupí tohoto komunikátoru. Díky
  Pište prosím charakteristiky na tvrdas@quick.cz; nemohu totiž často na net a maily si stahuji starším mobilem.

 5. Já osobně bych se spíše rozhodoval mezi Compactem a Variem, MDA2 bych dnes nebral (pouze pokud byste rád větší displej a ten malý Vám dělá potíže). Mě osobně Vario nepoužitelné rozhodně nepřipadá, dnes je také možné OMAP přetaktovat (stabilně běží na nějakých 264 MHz) a pak se odezva ještě zvedne. Takže bych to viděl asi takto – pokud jste hračička a rád experimentujete, tak Vario. Pokud ne a radši máte osvědčenou stabilní klasiku, na které Vám poběží snad vše (kromě aplikací určených výhradně pro WM5), pak Compacta.

 6. Dobrý den. Jen bych se chtěl zeptat jestli je možno na MDA Vario použít navigaci do auta jako to bývá v PDA a co je k tomu potřeba. A poslední otázka. Nevíte jestli nějaký tip komunikátoru neplánuje i Vodafone. Prosím pište na e-mail tomasburic@seznam.cz Předem dekuji za odpověď.

 7. Jako navigaci do auta lze Vario použít. Kromě samotného přístroje je potřeba přijímač GPS, nejlépe nějaký bluetoothový (cca. 3000-35000 Kč) a dále mapový software do MDAčka. Na Vario se hodí dva takové softwary, oba jsou velmi dobré. Tím prvním je TomTom navigator (verze 5.21 a výš), který na Variu běhá bez problému. Tím druhým je Dynavix, kde na stránkách píšou že Vario podporují, ale jak to je doopravdy a jak na Variu tento navigační software funguje nevím. Dynavix je na trhu s poměrně dobrou cenou, za podrobnou mapu Evropy (konkrétní údaje o pokrytí u nich na stránkách – http://www.dynavix.cz/). Dynavix umí řadu věcí, které má správná navigace umět a navíc se neustále vyvíjí a mají solidní uživatelskou podporu.

  O tom, že by snad plánoval něco Vodafone nemám tušení. Zkuste se zeptat přímo jich.

 8. Moc se mi VARIO líbí, ale asi po dvou dnech mi začaly zamrzat seznamy SMS, nejde se dostat k další zprávě aniž byste tu první museli smazat. Jdu si pro výměnu přístroje, věřím, že to bude OK. Pokud někdo víte, čím to může být a lze to odstranit, prosím o radu. Děkuji.

 9. Uvažuji o koupi MDA Vario, ale jsem spokojeným klientem Vodafonu. V případě, že si Vario odblokuji, dostanu se ke všem službám? Nebo má T-Mobile blokované některé služby natrvalo? Děkuji za informace

 10. Moje Vario je neblokované (mám v něm momentálně SIMku Eurotelu) a tudíž předpokládám, že si ani nebudete muset Vario odblokovávat. Nevím co máte na mysli těmi ostatními službami, ale k MMS, GPRS apod. se po nastavení Varia dostanete, akorát to bude chtít trošku nervů a pokusování, než se všechno nastaví pro použití v síti Vodafonu 🙂

 11. To MultiTricker: Díky, vyřešil jsem to hanebným způsobem, vyměnil jsem T-Vario kus za kus. Nové Vario šlape, ale dávám si pozor na využitu paměť. Byl sjem zvyklý na jednoduché telefony a chybí mi běžné rutiny jako odeslání vizitky nebo zprávy sítě. Možná to tam někde je, ale nemohu se k tomu dostat. Umím nakopírovat a vložit třeba číslo. ale ne celý kontakt.

 12. Mohl bych se zeptat na vydrz baterie?A mate s Variem nejake potize?Premyslim o koupi, ale porad se rozhoduji..Lze pouzivat na Variu bez problemu ICQ?Dekuji za odpoved

 13. Baterie mi vydrží zhruba dva dny. Každý den Vario používám alespoň 2 hodiny, takže to je asi tak adekvátní výdrž. Já osobně s Variem žádné potéže nemám, ale v diskuzích je hodně nespokojených lidí – ale na druhou stranu to je snad u všech různých PDA a MDA. Spokojený člověk totiž většinou mlčí, ale ten nespokojený ne 🙂

  ICQ na Variu lze provozovat bezproblému, osobně ho na Variu nevyužívám, ale vím podle poznatků ostatních, že zde žádný problém není.

 14. Jake je to s videem na Variu?A co navigace?Doslechl jsem se, ze lze dokoupit GPS modul a na netu se daji sehnat crackle mapy..Je to mozne?A k cemu lze vyuzit WIFI?Jde to jen u osobni (domaci) site nebo lze v nekterych kavarnach vyuzit bezplatny pristup na net?Dekuji za odpoved

 15. Dost bylo T-Varia! Pokud si to někdo koupí jako hračku, budiž. Pokud chcete telefon, nekupujte Vario. Můžete fotit, natáčet videosekvence, hrát si hry, ale nepošlete a nepřijmete vizitku, nemáte zprávy ze sítě kde zrovna jste, což jsou naprosto základní vlastnosti. Otázka pak je k čemu takové zařízení slouží.

 16. Michal (Zonet): Pokud si video předěláte pro rozlišení 320*240, 25fps a datový tok (i s audio stopou) bude kolem 300-400kbps, tak by neměl být problém a video je v pořádku. Já s ním problémy nemám. Navigaci jsem neměl možnost ozkoušet, ale zrovna si kamarád pořídil Vario i s BT GPS a Pocket Kim ho prý pěkně navedl do práce (první zkušební jízda). Na netu se dá sehnat cokoliv, od poučných článků na wikipedii, přes nejtvrdší fekal porno až po cracklé mapy. Wifi lze využít určitě i v kavárnách, kde je přístupový bod, kam se lze volně připojit.

  Evžen HOFMANN: Tento komentář jste psal v afektu, ne? 🙂 Záleží na každém, co požaduje od svého mobilního zařízení. Pokud na takovém zařízení potřebujete posílat pouze vizitky a zjišťovat kde jste pomocí zpráv ze sítě, tak asi Vario nebude to pravé pro vás. Nedalo mi to a zkusil jsem odeslat přes infraport vizitku na Siemens SX1 – naprosto bez problému. Přes bluetooth jsem to nezkoušel, ale nepředpokládám nějaký zádrhel. Zprávy ze sítě o tom kde jste chodí, ale nezobrazují se. Mám takový pocit, že jsem na ce4you.cz v diskuzi zahlédl program, který místo kde jste zobrazoval. I když já vždy vím, kde se nacházím a na to nepotřebuju zprávy ze sítě. A pokud bych nevěděl, tak mám přeci mapu. Využití Varia (resp. PDAček) je celá řada a rozhodně umí mnohem zajímavější a sofistikovanější záležitosti než to, na co si stěžujete.

 17. To Multitracker: Jistě máte pravdu, ale já se na to dívám z praktického hlediska. Potřebuji s sebou mít kalendář, word, excel a plnohodnotný telefon. Prohlížeč .pdf taky není k zahození. Určitě mi potvrdíte, že úroveň fotek a videa je slušně řečeno nízká a když chci něco fotit vezmu si foťák (natáčet – kameru). Když se o něčem mluví jako o komunikátoru, mělo by to primerně komunikovat. Je to prostě můj pracovní nástroj. Když po mně někdo chce poslat vizitku (myslím přes SMS) nemělo by to být na zdouhavé uvažování a kopírování a když jedu v autě v noci apod., bylo zobrazování místa kde jsem příjemné. Ne, že bych bez toho nemohl žít. Pravda je, že to bych oželel. Myslel jsem, že tím vyřeším problém zda s sebou tahat dva krámy – mobil a PDA, ale asi to nebyla rozumná úvaha. Ještě k tomu infraportu. To ej asi jediný nastavený a použitelný způsob předání kontaktu. Ani ten bluetoot není využitelný. Ještě k bluetoot – několikkrát jsem se pokusil oživit a spárovat přiloženou bluetoot tzv. hadsfree soupravu. Sluchátko, které mi nesedí (asi mám nelidské uši) bliká přesně podle návodu, ale je to hluchátko. Vždy jednou pípne a ani dost. Možná někde dělám něco špatně, ale čím dál tím víc se přikláním k dojmu, že soudruzi někde udělali chybu.

 18. ahoj, no jen jsem chtěl říct že já mam Vario čtvrtý den, a jsme s tim mega moc spokojenej, jen bych asi vytknul následující: Fakt mi dělá problemy spustit mp3 za sebou v Mediapleyerovy, nevim čim to je, ale mam je daný normálně v tý složce hudba, ale když mi je má Media. najít, tak je prostě nenachází… ale jinak jednotlivě mi jdou, třeba z průzkumníku…
  Jinak se mi moc nelíbí to otvírání klávesnice, podle mě se to bude po chvilce používání otvírat téměř samo, co myslíte???
  Prosim vás nevíte někdo kde je nějaká stránka nebo něco s prográmkama na Várko??
  Shánim mimo jiné i něco v čem se budou číst dobře knihy, tak kdyby někdo věděl tak moc prosim písněte,.. dík. Luboš

 19. Evžen HOFMANN: Ano, to máte pravdu. Bohužel tyto jednoduché úkony jsou zde „zakopány“ v systému a jejich používání není zrovna ideální. Já jsem je ještě ani využít nemusel (posílání vizitky), ale kdyby to pro mě byla zásadní často používaná věc, tak budu hodně naštvaný. Na tom, že na fotografie (a video) je mnohem lepší použít i kdejaký levný digitální fotoaparát za pár tisícovek se určitě shodneme.

  Luboš: S MP3 Ti bohužel neporadím, akorát Tě odkážu na jiný přehrávač, který bych doporučoval ozkoušet – http://www.pocketmind.com/pocketmusic.htm
  Otevírání klávesnice mi nepřijde špatné, určitě se časem ochodí a nesmrtelné není, ale věřím tomu, že to bude za dlouhou dobu (otázkou je, co je dlouhá doba).
  Na čtení knih doporučuji iSilo – http://www.isilo.com anebo MobiPocket reader – http://www.mobipocket.com/en/DownloadSoft/default.asp

  Pro prográmky můžeš mj. sem: http://www.ce4you.cz/software/

 20. MultiTricker: moc děkuju, pomohl si mi nesmírým způsobem… thanks…
  ty mp3 už sem taky rozběhal, bylo to jen mou blbostí, stačilo dát je nahrát seznam a ono se to pak do te složky HUDBA načte…. ale neva.
  mam tu jedinej malinkej problemek, várko se mi samo připojuje na gprs, nevim čim to je, ale skoro každou hodinku (jak kdy, někdy i dvakrát) se mi samo připojí, na nic se to neptá… tak nevim co se děje, jestli je to naschvál, nebo nějaká vada… nemáte s tim nějaké zkušenosti??
  dík Luboš

 21. Chtel bych se zeptat zda lze, aby na PC sel primarne Internet a pripojit se na internet s notebokem nebo Variem pricemz data by behali skrze Bluetooth – jeden bych pichnul do PC a druhy do notebooku ci Varia dekuji za odpoved

 22. Nevím jak s tím notebookem, ale s tím Variem odpovím trošku obecněji – jakmile máte na počítači, který je připojen k internetu, spojené Vario přes ActiveSync (resp. libovolné PDA), tak na něm můžete bezobav surfovat a data půjdou přes počítač (Vario se nebude připojovat k GPRS). Tj. pokud Vario přes Bluetooth synchronizujete s ActiveSync, tak můžete také bez dalšího nastavování využívat internet.

 23. Zdravím.
  Mám Vario od T-mobile a nepodporuje programy: Letter Recognizer, Block Recognizer a Transcriber (je to napsané na krabici). Existuje něco, čím by tyto programy Vario podporovalo?? Psaní na displej (transcriber) používám již přes 5 let na jiných modelech a nechci se toho vzdát… Děkuji za odpověď. H.

 24. Ahoj,
  určitě se dá do Varia nahrát anglická ROM, která tyto způsoby zadávání textu obsahuje, ovšem při přehrání na jinou verzi ROM automaticky přijdeš o záruku (pokud tam nebudeš moci před reklamací vrátit verzi T-Mobile). V registrech lze přepnout na anglickou verzi systému, ale nevím jestli se pak tyto metody zadávání textu zpřístupní (flash anglické ROM to jistí, ale zaseje problém se zárukou). Doporučil bych optat se na fĂłru ce4you.cz

 25. ahoj, koupil sem si Vario ale ta folie je docela vonicem a nalepil sem ji tam po 5tý a jsou pod ní smítka prachu a takový jako když nitky 🙂 poradte pls kde koupit nějakou jinou, lepší..předm díkec

 26. čau, hele prosim vás, jen tak se zeptam, nevíte kde stahnout firefox na ppc? nebo něco na ten způsob… .potřebuju něco, co umí pop-up okna a panely… dík…. Luboš.

 27. Ahojte,
  Vario mám necelý týden a jsem maximálně spokojený. Jen jedna chybka co mi docela vadí. Při příjmu „šifrované“ bankovní zprávy např o stavu účtu se v menu t-mobile, kde mám aktivovanou eBanku sice zobrazí menu s možností zpět,číst zprávu, zrušit a přerušit, ale volba nereaguje. Víte někdo čím to může být? díky

 28. Luboš:
  Firefox pro PPC se jmenuje Minimo:
  http://www.mozilla.org/projects/minimo/
  Ale podle ohlasů uživatelů je to spíš nepoužitelné a ve stádiu ranného vývoje. Jako alternativní prohlížeč bych spíše doporučil Operu (viz tento příspěvěk) nebo případně Netfront (viz Google).

  Marek:
  Ahoj, příčina Tvého problému bude určitě právě v oné šifrované zprávě. Vzhledem k tomu, že máš Vario necelý týden, tak v něm nejspíš budeš mít poslední ROMku, ale pro jistotu se podívej na t-mobile.cz, jestli není novější verze, která by tuto chybu mohla vyřešit. Pokud by nepomohlo tohle, tak bych směle volal na linku operátora a problém jim vysvětlil, nejspíš to bude jejich záležitost, kterou by měli řešit oni.

 29. S mda sem naprosto spokejenej!!Akorát bych se chtěl zeptat jestli někdo vyřešil problém s vyzváněním??Mám totiž v nabídce asi 8 zvonění a chtěl bych si dát jako vyzvánění mp3!Nevíte jak to udělat???

 30. Nesta: Já mám MP3 vyzvánění nahrané přímo v rootu karty (tj. v žádném z adresářů, ale přímo na kartě) a tato vyzvánění vidím v nabídce. A vyzváním s nimi 🙂

 31. jsem rád,že jsem vás našel lidičky.várko už je na cestě.předem dík za každou vychytávku.

 32. Tak ja vcera objednal Vario a nemuzu se dockat…potreboval bych vedet kde lze stahnout treba ICQ..dik za odpoved

 33. Mam dotaz.Nefunguje mi interne pri synchronizaci pocitace.Co s tim?Na Acer N35 to jde.Jinak je to velice pekna hracka.Dekuji za odpoved

 34. Zdravím
  Tak jsem si pořídil MDA Vario a GPS – Nokia LD-3W.Nějak se mi nedaří obě zařízení spolu spárovat.Jsem opravdu bezradný.
  Prosím POMOC!!!!!

 35. Zonet: Máš ActiveSync nejlépe 4.1? Pokud ano a zařízení je sesynchronizované, tak by internet měl (měl, né že musí) fungovat. Mě se to tak alespoň zatím chovalo.

  daffycz: A co konkrétně se nedaří? Pokud GPSku přes BT najdeš, tak ji s Variem spáruješ nejspíš podle defaultního kĂłdu, viz manuál k GPS a potom už jenom vědět na kterém COM portu bude GPSka k nalezení a ten port nastavit v navigačním softwaru.

  Tady: http://www.ce4you.cz/forums/view_topic.asp?t=15148&dd=0&fi=10 kdosi píše, že se mu ta GPSka na Variu nedaří rozchodit. Doporučuji tenhle problém řešit na fĂłru ce4you.cz, sem moc lidí nechodí, natož aby zjišťovali, zda jsou u tohoto článku nové komentáře. A já s tímto GPS modulem nemám žádné zkušenosti.

 36. Ahoj lidi.
  K te klavesnici (ta cestina to je OK) ale nevite nekdo jak bych si tam mohl k nejake klavese (napr.: „tab“ nebo „OK“) priradit CTRL??
  Diky za odpoved.

 37. Ahoj lidi
  Mám problém s připojením k inter. přes WiFi.Nejsem absolutně schopen nastavit připojení.Po nekolika bezesných nocí jsem to již vzdal.Může mi PROSĂŤM někdo pomoci.

 38. Radek: Bohužel nevím.
  Daffycz: Ahoj, zkusil jsi k tomu wifi připojit třeba notebook a ten jde? Máš ten access point správně nastavený a připojený do sítě? Ten jednoduchej DLink co tu mám přiděluje všechno (včetně brány a DNS) přes DHCP a Vario se připojí okamžitě bez jakýchkoliv problémů.

 39. Nazdárek všichni,tak jsem se stal taky šťastným majitelem Varia,ale vznikl mi problém hned od začátku.Když spustím ActiveSync začne načítat nastavení,ale v tom okamžiku se objeví na display mda:Nelze získat adresu IP přiřazenou serverem a tím celá legrace končí..Už si s tím hraju druhý den a nemůžu přijít na způsob,jak se přes tuhle hlášku dostat..Jestli někdo víte jak na to,prosím poraďte..Předem mnohokrát děkuji..
  Mějte se..

 40. uvažuji o koupi varia od t-mobilu ale nevím jestli nemám počkat na vario II poratte prosim o co je lepší děkuji

 41. Balu: Vario II je určitě lepší a pokud Ti nebude vadit vyšší cena (předpokládaná je někde kolem 18 000,- Kč tuším), tak si raději počkej. Jinak já jsem s Variem I stále spokojený a Vario II nejspíš vynechám.

 42. díky za radu ale zajimalo mě spíše o co je vario II leší ve fukčnosti kdyš pominu že má rychlejší procesor bude to mé první MDA

 43. Zaboha nemohu přijít na to, jak se nastaví zvuk příchozí SMS, popř. MMS. Sem asi spepý. A taky bych se chtěl zeptat, jestli se dá nějak napevno vypnout GPRS, jako u normálního telefonu…

 44. Mám Vario již půl roku a jsem s ním spokojený až na několik drobností.1)Vypadávání stylusu.2)Synchronizace s Outlokem:hlásí se tato chyba 80070008(dříve vše fungovalo bezvadně, ale po reinstalaci Windows se objevuje tento kĂłd) a dále ještě jedna „menší“ nepříjemnost-při přijímání hovoru a vyndavání telefonu z kapes nebo z pouzdra se jakýmkoli dotykem aktivuje ještě všechno možné-není aktivní jen zelená klávesnice, ale celý telefon(nepoužívám PIN.
  Prosím o radu jestli by pomohl nový firmware nebo nějaké nastavení.
  Díko Moco

 45. 1) Pokud tam stylus nedrží, tak to je reklamovatelné. Důvod a případné řešení pro bastlery zde:
  http://www.ce4you.cz/articles/detail.asp?a=263

  2) Zkusit poslední ActiveSync (nyní 4.2) a případně se pokusit reinstalovat Outlook. Chybu bych odhadoval spíš na PC, než na Variu.

  K tomu vyndávání nevím co poradit, snad jen dávat si při vytahování pozor, abyste nezmáčkl něco a Vario vytahovat za pokud možno střední část jeho boků. Mě se zatím nic podobného nepřihodilo.

 46. Děkuji za odpověď, ale myslím že bude problém v MDA protože synchr.pořádně nefunguje ani na druhém PC. V nastavení jsem zkoušel vše možné.Některé kontakty se neustále dublují a ještě k tomu špatně česky. tkusím Active 4.2
  Díky Moco

 47. Zravim… Uvazuji o koupi Mda Vario. Mel bych dotaz jestli se vubec vyuzije Wi-Fi k pripojeni k internetu a jaky ma dosah? Jeste bych se chtel zeptat na klavesnici jestli se na ni dobre pise /delsi emaily-sms/. Rad bych se jeste dozvedel jestli se Vario da pouzit jako usb host- napr. pripojeni mp3 nebo digitalu.. Dekuji

 48. Taky zdravím.
  Wifi připojení k internetu využijete hlavně, pokud doma máte nějaký přístupový bod. Anebo pokud se můžete někde po cestě šikovně připíchnout.

  Klávesnice je opravdu vynikající, klidně si na ní celkem pohodlně napíšete delší e-mail/sms.

  Jako USB HOST se zařízení bohužel využít nedá, takže na něj ni nepřipojíte.

 49. Pokud je v pohotovostním režimu, tj. klasické krátké zmáčknutí vypínacího tlačítka, tak umí budit a upozorňovat. Pokud ale zařízení úplně vypnete (dlouhým podržením vypínacího tlačítka), tak Vás neprobudí ani na nic neupozorní.

 50. Pro Pokiho na dotaz z 30.6. jak nastavit zvuk příchozí SMS, popř. MMS. Tak cesta je: Start/Nastavení/Zvuky a upozornění/zde jsou dvě záložky, tak vyber záložku Upozornění a v okénku Událost si vyber pro co jaký zvuk chceš. Snad je to to, co jsi hledal.
  Jinak díky MultiTrickerovi za tyto stránky, které mě dost ovlivnili při výběru MDA. Stal jsem se též majitelem šikovného Varia. Zatím se s ním seznamuji, tak doufám, že tato technická podpora bude fungovat nadále. Zatím zdar Variomilům

 51. Patriot: Tobě a dalším taky dík, přece jenom pro fajn lidi co se zdravě o PPC (konkrétně MDA Vario) zajímají tyhle stránky taky jsou a jsem rád, že někomu pomohou. Zítra jedu na týden pryč (snad), až se vrátím tak se pokusím sepsat další užitečné postřehy, měl už by být čas.

 52. Zdravím a děkuji za skvělé informace, které mne opět posunuli blíž k nákupu Varia.
  Dotazy:
  1) Je nějaký rozdíl mezi Qtek 9100 a MDA Vario kromě zohavení přístroje logem T-Mobile? Ceny obou verzí se totiž dost liší…
  2) Máte někdo zkušenost s aktivním držákem do auta? Na http://obchod.sunnysoft.cz/scripts/set.asp?Level=291
  jsou varianty horizontální i vertikální. Já bych navigaci upřednostňovat horizontálně, ale to by patrně muselo být Vario pořád vysunuté, kvůli natočení displeje. Nebo lze otočení změnit i bez vysunutí klávesnice?
  Jinak autor na začátku píše, že je v balení autoadaptér (na fotce ale nevidím), takže by šlo jistě vyřešit pasivním držákem.
  Jinak bych to chtěl hnát přes nějaké levné GPS:
  http://www.alzasoft.cz/gps-compass-navibe-gb621-cip-sony-navigace-pres-bluetooth-12-kanalu-napajeni-220v-auto-adapter-d59284.htm
  snad to rozjedu. Díky za rady.

 53. Martines:
  1) Ždný jiný rozdíl kromě onoho zohavení jsem nezpozoroval, v ruce jsem měl jak svoje Vario (jak jinak), tak i kamarádův Qtek 9100 (Eurotel).
  2) S držákem zkušenost nemám. Já někde píšu o autoadaptéru? Mrknul jsem se do článku a nic takového jsem neobjevil.
  3) Ta levná GPS vypadá celkem dobře, nemyslím si, že s ní bude nějaký vážnější problém. I když bych se raději přimluvil za něco s čipem SiRF.

 54. Pak to tedy vidím na tuto:
  http://qstarz.mironet.cz/qstarz-btq910-gps+dp69094/
  Jelikož jsem na T-Mobile skutečně alergický, ještě bych se zeptal, zda to logo lze nějak dostat pryč, případně jestli se dá vyměnit kryt.
  Ještě jsem někde četl, že i aplikace jsou nějak upraveny na T-Mobile, toho se trochu bojím. Budu mít takové zařízení poprvé, takže v tom budu asi pěkně plavat. 🙂

 55. Tak za tu bych se přimluvil raději 🙂

  To logo na krytu lze pryč dostat velmi snadno, třeba já tam mam už jenom ono červené T, jak je to tak trochu vidět třeba tady na té fotce:
  http://tricker.cz/wp-content/wiz_updt_03_24prcent.jpg

  A upravené aplikace pro T-Mobile nejsou, v podstatě se akorát nainstaluje grafické téma T-Mobilu, nastavení GPRS MMS apod. a to je snad všechno, co je typicky T-Mobile. Ale tohle instalovat nemusíš a třeba v té romce Mr. Clean to ani není. Rozhodně se bez toho můžeš obejít, máš po problému a navíc „pár“ korun k dobru 😉

 56. Mě se to logo prakticky samo odrbalo, bez nějakého zvláštního násilí.

  S tou BT HF a držákem je to tak, že to k tomu T-Mobile dává snad už automaticky od jistý doby. Ĺ koda, BT HF by se mi hodilo, měl jsem si Vario koupit později 😉

  S lokalizací se to má takhle…když si koupíš Vario od T-Mobile, tak ho máš kompletně v češtině, protože máš rovnou český celý systém (ROMku). Ale když si ho koupíš od Eurotelu (jako Qtek 9100), tak se tam doinstalovává čeština od Sunnysoftu a ta vážně brutálně zbržďuje celý systém. Teda brutálně…no je to dost znát. Takže s Variem od T-M se vlastně nemáš čeho bát.

 57. dotaz ohledne telefonnich funkci: pise se tady problem pri vytahovani z pouzdra….ma vario napr. auto zamek tlacitek jako obyc. foun?(pro nechtene prijmuti hovoru)..rozumim tomu ze dotyk na display = zapnuti varia a nahodne spusteni nej.funkce? dik.

 58. Pavel: Automatický zámek Vario nemá, že by se např. po minutě nečinnosti klávesnice zamkla. Dotyk na displej != (nebo , no prostě nerovná se ;)) zapnutí varia, ale při vytahování je možné (nebo při nechtěném zmačknutí pouzdra) Vario zapnout jakýmkoliv tlačítkem, je-li to tak nastaveno. Já to mám nastaveno tak, že se Vario může zapnout pouze zapínacím tlačítkem na vrchu přístroje a žádný problém nemám. Zámek kláves taky nepoužívám.

 59. Preji pekný den.. Mám malý dotaz je někdo tak hodně naštvaný na své Vario, že by byl ochoten ho prodat, po případě nevíte o někom kdo ho prodává? předem děkuji za odpověď…. /jelikož jsem student na nové nemám/

 60. Zdar. Jak mi určitě MultiTricker řekne, stačí hledat, ale já fakt hledám. 🙂 Dá se někde koupit auto adaptér do zapalovače?

 61. Auto adaptér do zapalovače jsem měl přibalený k GPS modulu zadarmo :-)), ale určitě se dá sehnat.
  Mohu však mít dotázek? Nemáte někdo zkušenosti s aktivníma oknama (vyplňování formulářů)? Na běžných stránkách fungují, ale stránky typu http://www.cpoj.cz – hlášení škody – zde uvádím jako příklad – zobrazuje se mi pouze nějaký rámec, ale do aktivního obsahu se nepodívám. Chci se proto zeptat, zda by jste nemohli někdo odzkoušet třeba tu http://www.cpoj.cz a dát zprávu, zda vám to chodí – třeba jiná verze prohlížeče, jiný než nainstalovaný internet explorer (Minimo…¨).
  Potřebuji to k práci a MDA by se tak stalo opravdu mou kanceláří. Pokud by vás něco napadlo, napiště mi, pls, sem, nebo na vlambroz@tiscali.cz .
  Jinak jsem s Variem nadmíru spokojený, a kromě vytahování HW klávesnice při psaní otazníku – nedá se nějak dohrát???!!! – nemám co bych mu vytkl. Teď jsem si ho důkladně vyzkoušel i jako navigátora a neměl jsem vůbec problém s ním i telefonovat při puštěném SW TOM-TOM.

  Díky a hezký den.
  Vlastik

 62. Už ho mám. Nakonec jsem koupil u http://www.mobilky.com/ za konečnou 9700,-. Cena nejlepší, co jsem aktuálně našel a nejsou plátci, což je výhoda, pokud si to nemůžete koupit na nějakou firmu. Já bych mohl, ale takhle je to bez komplikací. Zatím se seznamuju a potvrzuju, že přiložená fĂłlie je tragiscká – čekám na lepší.

 63. Zdrávím, mam Qtek 9100 asi 3 dny a potrebuji smazat telefoni seznam,ale vubec nevim jak,jedine co mi jde je mazat je postupne ale to se mi vsech 400 polozek mazat nechce a nebo budu muset?Doufam ze to nejak jde, diky moc za radu a jeste jedna takova otazecka jak se smaze ucet v otlooku, protoze pri zadavaní noveho uctu jsem si neprepsal nazev a pozdeji uz to prepsat nejde tak bych to potreboval smazat.Jinak se mi Qtek libi, pouzivam je hodne na psani emailu a k internetu se pripojuji pomoci wi-fi a to beha pekne.

 64. Taky zdravím, předpokládám že telefonní seznam bude stačit smazat v Outlooku a poté synchronizovat. Anebo v PDA táhnout stylusem odshora dolů po záznamech a takto je hromadně označit a poté smazat.

  Ăščty se v Outlooku spravují někde v horní liště Nástroje -> Správa emailových účtů.

 65. Ahoj. Můžete mi prosím někdo poradit, jak připojit bluetooth HF Perfect. Netuším jak na to. Díky moc za odpověď.

 66. Dobrý den, mam prosbu nevíte někdo jak na MDA VARIU posílat SMS do skupin např.podle společností v kontaktech.
  Díky

 67. Zdarec ……
  asi su hňup, ale nejde mi synchronizace s PC, můj dotaz, bez přídavné paměťovky to nefunguje ?
  Díky.

 68. Vena: Funguje, musí fungovat. Máš nainstalovaný ActiveSync? Máš vypnuté všechny firewally? Máš synchronizační kabel strčený do bezproblémového USB portu? Pokud máš tohle splněné, MDA propojené s počítačem a zapnuté, tak by se mělo bezproblému synchronizovat. Mělo.

 69. to Vena: Synchronizace jde bez problémů, rochodil jsem to i já! 🙂 Postupuj podle MultiTrickera musí to jít.
  to Mirek: Podle návodu přiloženýho u HF. Pozor na PIN, je 1234 a ne 0000 jako u většiny BT HF´s. Kdyby ti to furt nešlo, tak dej vědět.
  Mimochodem, já koupil to HF nefunkční, ale naštěstí mi ho v GSM Telefonech na počkání vyměnili – ochotně a příjemně. Velmi tenhle shop chválím.

 70. Jo, v těch GSM Telefonech jsem koupil držák na sklo (žádnej zázrak, no) + BT HF Perfect za 500 Kč s DPH. Doporučuju.

 71. Zdar chlape ….
  Jeden dotaz. Koupil jsem si navigaci od i-GO a protože využívám kartu 2GB, zkopíroval jsem si jí do PC, následně po nakopírování do karty nemohu pak navigaci rozeběhnout 🙁 nevíš kde je chyba ? Mám samozřejmě licenční klíč ale nějak to nejde. Dostanu se maximálně do menu kde zadám ČJ a pak to po mě chce licenční klíč. Zadám ho a nejde to.
  Díky ….. Vena

 72. Ahoj, čoveče o tomhle už jsem někde četl a jde o to, že to iGo je na tu paměťovku nějak vázané, takže ho nejde jen tak překopírovat na jinou a používat. Leda že by sis sehnal cracklou verzi někde na netu, protože co jsem se dočetl, tak ta funguje normálně na kterékoliv paměťovce. Akorát nevím, jak je to pak s aktualizacemi map, ale ty se snad stahují přes licenční číslo které zadáš na webu, takže to by bylo jedno.

 73. No, to je právě ono, kde sehnat crack ? Ale díky za pomoc …. 🙂 až na to přídu, dám ti vědět …..

 74. Tak,konecne mám vario,ale mam problem…
  U varia jsem mel tmobile rom 1.6,nebo tak neco,hned jsem presel na vami zminovany mr clean,vse ok,ale prechod byl z duvodu,že mi doma na tom nechodi wifi,predtim jsem mel n9500 a vse v poho,tady se mi to nastaveni zda takovy problematicky.Mam router asus wl 500g a ne a ne se to pripojit,nastavoval jsem atd. ale nic nepomohlo,jsem uz zoufalej:-( Jinak super stranka tohleto,moc mi na zacatku pomohla…

 75. Já mám s Wifi na Variu jenom zatím samé dobré zkušenosti. Když jsem se snažil rozchodit Wifi SD kartu PRETEC na MIU (DigiWalker A701), tak to bylo pravé peklo. Ovladače sice fungovaly i pod WM5 a na ten DLink s WPA jsem se nakonec připojil, ale to co tomu předcházelo…různé nastavování, zkoušení, ruční nastavení, automatické (DHCP) a někdy se MIO chytalo, někdy vůbec a nědky se mermomocí připojovalo přes GPRS…

  Na Variu automaticky hnedka naběhne APčko v okolí, jsem dotázán zda se k němu chci připojit a pokud je chráněno nějakým klíčem, tak jsem vyzván k jeho zadání. Předpokládám, že s tím ASUSem by to mělo jít také tak. Nastavil bych na něm nějaký rozsah IP adres pro DHCP a aby DHCP přidělovalo jak bránu, tak i DNS. Potom stačí aby Vario zapnuté AP našlo a ty ses k němu připojil. Popřípadě kam nejdál jsi se dostal? Našlo Vario APčko? Co dál?

 76. Ahoj, zatím mi nikdo neodpověděl na můj starší dotaz ohledně otevíraných aktivních oken. Fakt se tu nenajde nikdo kdo by mi pomohl??

  Zde predkladam opis dotazu:
  Nemáte někdo zkušenosti s aktivníma oknama (vyplňování formulářů)? Na běžných stránkách fungují, ale stránky typu http://www.cpoj.cz – hlášení škody – zde uvádím jako příklad – zobrazuje se mi pouze nějaký rámec, ale do aktivního obsahu se nepodívám. Chci se proto zeptat, zda by jste nemohli někdo odzkoušet třeba tu http://www.cpoj.cz a dát zprávu, zda vám to chodí – třeba jiná verze prohlížeče, jiný než nainstalovaný internet explorer (Minimo€¦¨).

 77. Ahoj, potřebovala bych poradit. Nikde jsem nenašla k MDA Variu pevné HF do auta. Můj šéf na tom trvá, protože při hovoru občas potřebuje aby to neslyšeli ostatní v autě. Dále požaduje, aby se mu telefon v autě automaticky dobíjel, což by asi šlo vyřešit aktivním držákem http://obchod.sunnysoft.cz/scripts/set.asp?Level=291, ale stále nevím, jak s tím HF. Problém je , že HF za ucho nechce.Někde jsem slyšela, že snad lze v autě namontovat nějaký vypínač na BT a to by pak snad tuto situaci vyřešilo. Nemáte někdo nějaký nápad nebo zkušenost? Díky Pavlína

 78. Pavlína: Ahoj, schválně jsem se koukal na internetu a také jsem nic nenašel. Leda nějakou bluetooth pevnou HF do auta, třeba značku Parrot.

 79. Stejně moc děkuji za snahu, pevnou bluetooth tam má už od předchozího telefonu, takže se to asi opravdu pokusím vyřešit nějak s tím vypínacím tlačítkem. Snad to bude fungovat.

 80. Zdravim, předem bych chtěl pochválit toto fĂłrum , chceteli poradnu. Mám dilema, jako už hodně lidí tady, ale přece se ještě jednou zeptám. Chci MDA a váhám mezi compactem a variem. MDA bych chtěl využívat hlavně pro zábavu a tak chci to výkonější z těchto dvou krasavců. O wifi mi nejde a ta klávesnice mě taky nějak nebere. A táké se bojím že mi hodně her na WM 5.0 nepujde, je to pravda? Cena je také shodná , když započtu bluetooth hensfrý zdarma(t-mobile). Přehrávání filmů se nebojím , měl jsem podstatně starší a horší PDA a filmy fachali bez problémů. Hlavně hry(zejména strategie) nechtěl bych se dočkat např, toho že bych měl hodně vojáků a procesor by to nestíhal, máte stim někdo nějaké vzkušenosti? Předem díky za radu.
  Zdraví martin

 81. Ahoj Martine,

  pokud píšeš, že Ti klávesnice ani chybět nebude a rozhodně by jsi rád, aby Ti na MDA chodilo co nejvíce programů, tak určitě šáhni po Compactu. Sám jsem ho měl půl roku, oproti Variu je rozhodně rychlejší, programy (resp. hry) jsem na tom rozchodil všechny (a že jich bylo!), takže není nad čím váhat. Designově je to pořád pěkné zařízení a navíc je o něco skladnější než Vario a taky na mě působí mnohem pevněji (po konstrukční stránce).

  Michal

 82. Zdravim, moc děkuji za radu, velmi mi pomůže, dylema je pryč a už se těším na compacta:))))) JOOoo

 83. Ahoj.Prosím mám velkou prosbu a už jsem opravdu nešťastnej.Už jsem zkusil snad vše ale nemohu sehnat žádnou pořádnou hru na Vario.Představoval bych si nějaké závody aut 3D.Prosím,moc prosím o pomoc.Děkuji moc

 84. zdravim právě dnes jsem si pořídil compag. Mam problem. když se zmáčkne zelený tlačítko , tak tam naskočí podobná klávesnice jako na mobilu, žejo… a na ní se mi nedaří vypnout t9.. vý někddo jak se to dělá?? A ještě jedna vec. Kde se dá zvolit aby právě v tom o čom mluvim MDA vyhledával kontakty jen z MDA a ne i ze simkarty.. Trochu zamotaná otázka, ale snad to pochopíte a odpovíte. JO a abych nezapoměl, Jak se dá nastavyt aby v kontaktech vyhledával podle křestnýho a ne podle příjmení?? Předem dík

 85. zdravim! chtel bych se zeptat, jaky je rozdil mezi windows mobile 5 a windows pocket pc… tedy mezi os varia a compactu. je tam nejaky rapidni rozdil?? diky

 86. Čádek: Ahoj, ta T9 je náhodou moc šikovná, když vyhledáváš jméno tak Ti stačí pár ťuků a máš ho. Zkus si na to spíš zvyknout než to obcházet. Jinak tyhle základní otázky hledej v manuálu, protože stačí když si u týhle klávesnice dáš menu a tam můžeš „smart dialing“ vypnout. To nastavení v kontaktech nevím, příjmení mi vyhovuje, ale někde to určitě bude. Kontakty jen z MDA to snad načítá, kdyžtak se podívej do SIM manageru někde v programech.

  Frono: Compact ma Windows mobile 2003 a Vario Windows mobile 5 a ten nejzásadnější rozdíl je asi ten, že u WM5 se data ukládají do nesmazatelné paměti, kdežto u Compacte se ukládají do RAMky. RAMka ztratí všechna data, jakmile přijde o napájení. Tudíž pokud se Ti Compact úplně vybije, tak přijdeš o všechna data a musíš je obnovit ze zálohy, anebo vše znovu instalovat (tedy stejný stav, do kterého se dostaneš po hard resetu). Zní to sice dost o držku, ale mě se přijít o data kvůli vybití baterie zatím nikdy nepodařilo.

 87. ahoj jsem s variem hodne spokojen sice my dalo problemy si na nej zvyknout ale jinak super navigace funguje skvele pouzivam IGO 2006 mapy
  tomtom neni tak dobry proste IGO vede jestly nekdo chce mapy tak at napise na: birnbaum@seznam.cz a hlavne si nekupujte modul od nokie je uplne na prd, tak kdyby chtel nekdo poradit tak piste

 88. ahoj fakt jsem si s modemen od nokie hral asi tyden a ne a ne to sparovat a kdyz us konecne tak to furt vypadavalo tedka pouzinam modem od I-tek a to je bonba a toho prislusenstvy treba externi antena CD na skalibrovani nodemu ruzne drzaky a pod a proto pravym nokie pro mne na prd.jeste se zeptam :kde se daj stahnout nake aplikace,hry,a neco na prohlizeni elektronickejch knih?? a jake mapy pouzivas???
  jinaj je vario SUPER a co jsem cetl ze si lide stezujou na procesor tak to nechapu ahoj a dik

 89. Pepa: Jo máš pravdu, že je s tím GPSkem taková menší prekérka, ale dá se zkrotit 😉 Rád bych se o tom tady zmínil stejně jako o spoustě dalších věcí, ale musím se nejdřív tak trochu vzpamatovat.

  Zatím mám TomToma5 – konrétně tuhle verzi: http://tricker.cz/wp-content/tt.jpg

  Ale zkoušel jsem i iGo. TomTom mi přijde o něco praktičtější a víc použitelnější, na druhou stranu jsem včera nebyl moc nadšený, když mě za deště a tmy chtěl táhnout neexistující cestou, místo které bylo jenom pole (navíc ze silnice byl na to pole prudký svah, takže se tam nedalo absolutně vjet a případná existence polní cesty byla tudíž absolutně vyloučena).

  Na e-knihy: http://www.isilo.com (píšu o tom tady v jiném článku), a ostatní věci různě po netu, to už nějak dohledej.

 90. ahoj MultiTricker prosim te na strance http://www.isilo.com se fakt nevyznam je to tam nake hekticke. urcite pouzivas neco na cteni knich tak se pochlub a ja si to tam dam take protoze co jsem stahnoul ja tak tam nejde a kdyz to nainstaluji tak my to nevotevre zadnou knihu fakt jsem z toho n……j….. a stou navigaci igo tohle nedela…. P.S. ty vlasnis traktor ze jezdis po polich 🙂

 91. Čau Pepo,

  ty potřebuješ stáhnout a nainstalovat tohle:
  http://www.isilo.com/download/dl/iSilo432PPCSetup.exe

  Při čtení knížky si v nastavení nejspíš budeš muset nastavit kĂłdování textu na „Windows-1250“, aby se správně zobrazovala čeština.

  Traktor nevlastním, jel jsem Fábií a v tom hustym dešti bych nejel po žádný polní cestě, natož rovnou po poli 🙂

  Jinak se snaž si poradit, tohle jsou celkem jednoduchý otázky a mohl by jsi je vyřešit sám, na to všechno tu nemůžu odpovídat a nerad bych tu měl v komentářích jenom náš dialog. Měj se fajn a rozštípni to nějak dobře

 92. Ahoj, opravdu užitečná diskuze!
  Přečetl jsem snad všech 100 PňĂŤSPÄšVKĹ®, ale musímmít pár základních dotazů.
  Rozhoduji se o Variu I jako telefon a připojení na mail. Do ted stále používám Siemens ME45, hl.kvůli diktafonu, který se spouští na boku jednou rukou.
  Dotazy:
  1. Dá se na Variu nastavit, abych mohl tuto funkci spustit jednou rukou (ňĂŤZENĂŤ AUTA) a namluvit poznámku?
  2. Dále potřebu věc, kterou se připojím na outlook, když jsem mimo práci.
  K tomuto budu asi muset k tarifu od T-mobile koupit ještě tarif surf and mail za cca 250 Kč, že?
  3. O nově přijatém emailu se dozvím zvukem třeba jako o SMS a budu moci i stejně jednoduše po otevření outlooku odpovědět?

  Tento přístroj chci používat pouze pro 3 účely: telefon a sms, diktafon, email přes outlook a internet.

  Nechtěl bych ale abych já sloužil telefonu, ale abych si osvojil těchto pár funkcí a nemusel dlouze přemýšlet co a jak kde najít, aby to fungovalo.

  Prosím, odpověz mi na ty tři otázky a příp. jestli by pro mě nestačilo něco víc „outdoor“, třeba nokia 5500. Bojím se, že to za pár dní rozbiju, používám to všude.

  Díky moc a hl nepiš … to si dohledáš 🙂

 93. Ahojte všichni. Jsem týden šťastným majitelem Varia od T-Mobile, ale mám pár problémů. Nedaří se mi provozovat prohlížeč Opera, abych využil tarifní zvýhodnění Surf+, kdy můžu netovat bez omezení, ale jen přes operu. Ta se sama ukončí a nic… přitom Exlorer jede, jenže přes něj to všechno platím i s chlupama. Taky mám problém se doma připojit přes wifi ke svému Asusu WL HDD, nakonfigurovanému jako AP, bez šifrování. Ani Vario nezahlásí, že jsem připojený, nebo jestli se mám připojit. Ale v bezdrátových sítích AP vidím a když dám připojit, tak po chvíli se ukáže „k dispozici“. Ale jak se přes to dostat třeba k souborům v té síti,nebo na internet, to je mi nejasné. Explorer se totiž vždy snaší připojit přes GPRS. Kromě toho jsem tu kdesi četl, že pokud mám Vario připojené k PC přes ActiveSync, tak není nutno nic nastavovat a na net se dá dostat bez dalších nastavení, ale mi se v Exploreru ukazuje zpráva, že „stránku nelze najít v důsledku neznámé chyby 0x80072f78“, tak tedy nevím, co dělám špatně. Kde a co nastavit – nevím. Připadá mi to trošku nelogické. Pomůžete mi prosím někdo? Díky moc předem.

 94. Ahoj Vojto,

  1) Můžeš diktafon spustit jednou klávesou a začít mluvit, to není problém. Stačí si tu aplikaci nadefinovat na např. boční tlačítko.

  2) Pokud se budeš připojovat přes GPRS Variem, tak platíš za přenesená data a pokud by jich bylo hodně, pak by se určitě vyplatil nějaký tarif s nějakou úlevou právě na velikost přenášených dat.

  3) Abych pravdu řekl, tak e-maily zatím na Variu nepotřebuji (nepotřeboval jsem to), takže ani nevím jestli jde nastavit nějaké automatické zjišťování novách e-mailů po určitém časovém intervalu, ale určitě není problém aby jsi potom co Ti přijde upozornění na e-mail jako sms ten e-mail stáhnul a odpověděl na něj.

  Možná že pokud potřebuješ jenom těchhle několik funkcí, tak by Vario bylo něco jako „kanĂłn na vrabce“, na druhou stranu pokud by sis s tím i rád hrál, zkoušel různé aplikace a měl nabušenou hračku (dovolím si to o Variu říct), pak vol Vario.

  Měj se fajn a držím palce, abys zvolil správně

  Ahoj Marku,

  Surf+ nevyužívám a nevím jestli Ti tady někdo co nejrychleji odpoví, nejlepší by bylo, kdyby jsi svůj dotaz přenesl do odpovídajícího fĂłra na http://www.ce4you.cz, tam je penetrace zkušených PDĂ?čkařů nesrovnatelně větší, než zde. Jistě Ti tam někdo poradí.

  K tomu dalšímu – když připojím přes USB Vario k ActiveSyncu a je synchronizované, pak mi explorer standardně surfuje přes připojení na PC a nesnaží se připojit k GPRS. Bohužel mám s tímhle dost špatné zkušenosti – mám na mysli když máš nastavené GPRS a potřebuješ se k internetu připojovat pouze přes Wi-fi nebo přes ActiveSync na PC, dost často se mi stávalo, že se tam prostě cpalo GPRS (popř. EDGE).

  Zkus to fĂłrum na ce4you.cz, určitě Ti pomohou.

 95. To Tricker:
  Díky za rady. Ono najít telefon, který dokáže předdefinovat diktafon na stick jednou rukou je dost obtížná vše. Ždný telefon nedělo to neumí.
  Ten email docela souvisí se soubory typu excel, word, pdf, jpg, takže spíše proto bych volil to vario.
  K připojení … chtěl jsem mít připojený outlook z práce na vario,aby mi nechodily sms o každém spamu … přeci jen outlook má filtry a obyč. email. klient ne. Zároven bych tak mohl být stále na mailu a dokázal bych i mazat vyřízené maily i na prac. serveru pomocí varia (nedělal bych dvakrát tu samou práci).

  Díky moc za rady.

 96. Honza: Ahoj, momentálně mám 2GB miniSD Kingston a funguje bezproblému od první chvíle. Zkus tu kartu naformátovat v počítači přes čtečku karet a něco na ní nahrát (třeba jeden MP3 soubor) a poté ji zkus ve Variu. Jestli nebude fungovat ani na PC, tak je vadná a reklamuj ji.

 97. MARKOVI:
  Přes Exprorer je to se surf+ taky neomezeně, ale musí se v NASTAVENĂŤ-PňIPOJENĂŤ-UPňESNIT-VYBER SĂŤTÄš-UPRAVIT-NASTAVENĂŤ SERVRU PROXI- TADY ODĹ KRTNI (SĂŤT POUŽĂŤVANĂ? K PňĂŤSTUPU NA INTERNET …. Jinak je to placený i přes operu!!! Pozor na to.

 98. MARTKOVI!!!!
  TAK SORRY PňES TEN EXPRORER SE NEPňIPOJUJ, VOLAL JSEM TAM JEĹ TÄš JEDNOU A TED MI ňEKLI NÄšCO JINĂťHO KRETÉNI…)))

 99. Zdravíčko!

  Chci se prosím zeptat, mám týden starý MDA Vario a trochu jsem tam nahrál, zřejmě nežádané věci,, konkrétně Interwrite Pro 9.1 a celý systém se mě dosti promýchal! Ăšplně mi zmizela start – nabídka – nastavení! Chtěl bych Vás moc poprosti o radu, jak vše dostat do původního stavu?? Odistalovat nelze? Děkuji moc ON

 100. MultiTricker: Moc díky, nakonec jsem to udělal a vše se podařilo, jsem málo zkušený uživatel a teď už budu vědět, že InterWrite ne ne ne! Díkas moc, jinak jsem s Variem max. spokojený!
  Ještě jedna otázka, nevíš jak rozchodit Tom Tom navigaci, nějako se mi nedaří instalace!V návodu co jsem nešel na internetu psali nahrát složku TNT5 do kořen. adresáře na SD kratu, pak restartovat a začne instalace, ale nevím co dělám špatně, to už je na mě asi moc! Tak díkas a hezký den Ondra

 101. Ondra: To máš nějakou zvláštní verzi, já měl klasickou Evropu snad na 6ti CD, první bylo instalační a všechno se do Varia kopírovalo skrz PC přes TomTom installer. Potom stačilo přes web aktivovat moji kopii přes to číslo co je na nálepce snad uvnitř toho obalu s CD, dalo mi to kĂłd, ten jsem zadal a bylo to. Ani to nebolelo 🙂

 102. MultiTricker: Asi máš pravdu, mám zřejmě nějakou prazvláštní verzi, na 6 CD to rozhodně není! Kdybys náhodou věděl,kdo levně prodá Tom Tom navi., koupím možno i s GPS! Dík Ondra

 103. ahoj, chci se zeptat jaké forkáty videa se dají na telefonu přehrát, popřípadě co, jaké kodeky a kde se musí stáhnout.
  Díky moc za info.
  Mirek

 104. Ahoj Mirku, díky různým přehrávačům videa Vario (a všeobecně i další kapesní počítače a komunikátory s Windows mobile) přehraje celou řadu různých videoformátů. Jeden z nejlepších přehrávačů videa je TCPMP a ten u sebe již má řadu různých kodeků. Jako jeden z nejdůležitějších který zvládá považuji XViD.

 105. díky moc za radu, už jsem ten přehrávač tcpmp našel a jdu ho vyzkoušet. Spoléhám na tvoji radu a těším se na přehrávýní filmíků:-)
  ahoj Mirek

 106. Zdravim , potřeboval bych prosim radu. Mam compact a chtěl bych vědět jestli existuje nějaký BT HF přes které jde poslouchat hudba a vůbec aby fungovalo jako normální sluchátka zapojené přes kabel. Koupil sem si BT HF od logitechu a přes to to nejde))), tak sem ho prodal…. Máte s tím někdo zkušenosti? Jde to vůbec? Jakou funci musí BT HF mít aby co šlo?;; Jo a jaký je rozdíl mezi Headset a Handsfree? Dík moc za odpověd…

 107. Ahoj Martine, Bluetooth na Compactu by musel nabízet profil AD2P, který právě podporují i bluetoothová sluchátka. V tom případě by šla hudba přes bluetooth posílat do sluchátek.

  V nějaké poslední verzi WM5 tento profil možná je, ale ani tím si nejsem jistý. Jak to je s Compactem a WM2003se bohužel netuším.

 108. zdravim nenašel by se tu někdo kdo shání BT HF, konkrétně logitech za dobrou cenu? je dva tejdny starý se zárukou mam menší problém uveden víše. pište prosím na martin_cada@seznam.cz

 109. Ahoj, prosim poradí mi někdo jak se dá na Variu nastavit vlastní zvuk (melodii) příchozích SMS?? Už jsem zkoušel snad všechno a nepřišel jsem na to. Díky

 110. Dobrý den,
  před několika dny jsem si koupil Vario a chtěl bych ho připojit k domácí síti Wi-Fi, ale nějak se mi to stále nedaří. Pokud budete tak hodný, napištemi podrobný popis toho, jak Wi-Fi nastavit.
  PS: Pěkná recenze, která mi pomohla při výběru.
  Děkuji Reiss

 111. Robert Reiss: Vám také hezký den, resp. víkend,

  jsem rád že se recenze líbila a pomohla při výberu, teď už jenom aby Vario sloužilo podle Vašich představ a nezklamalo.

  Podrobný popis jak se k wifi připojit nemám, tuším že někde v těchto komentářích jsem se zmiňoval o nějakém všeobecném postupu ohledně wi-fi. Mě (jak už jsem několikrát zmiňoval) se Vario samo připojí k domácí síti. Samo si vyhledalo APčko, vybídlo mě k vepsání klíče a voi-lá, byl jsem připojen (adresy si Vario vzalo automaticky cez DHCP) a mohl jsem např. surfovat bez jakéhokoliv dalšího nastavování.

  Doporučuji nakonfigurovat správně domácí AP, zapnout wi-fi na Variu a pokusit se na onen domácí přístupový bod připojit pomocí programu:
  http://www.kasuei.com/hitchhiker/ (freeware)
  anebo:
  http://www.socketcom.com/product/SW1221-596.asp (shareware)

 112. Zdravím, nevíte někdo jak nastavit aby se při otevření internetu vždy připojoval Wi-fi a ne GPRS, mám doma sít Wifi dobre pokrytej celej dum,ale vzdycky me to nuti do GPRS treba 3x za sebou, tak vzdycky musim davat storno a aktualizovat dokud se nepripoji na Wifi a to je docel otravny tak diky za radu.

 113. dobry den,chte bych se zeptat kde bych nasel asi nejlevnejsi MDA Vario,hledam uz jak dlouho ale nikde nemohu odepsat DPH… jsem zoufalej,chci siho koupit,ale 12000 se mi za neho davat nechce.. dekuji

 114. Ahojte,
  uvazujem o kupe MDA Vario II.
  Mam druhy rok qtec 9060.
  Na mrznutie a pravidelne restartovanie som si zvykol. Nezvykol som si vsak na to ze ma pri telefonovani niekedy nie je pocut. Vypadava hlas. Na dispeli signal mam a po dvoch hodinak mi pridu sms ze som bol nedostupny.

  Poradite mi ako je to s telefonovanim na MDA Vario II? Ma niekto nejake problemi pri telefonovani?
  dakuem za radu

 115. Marek1234: S tím bohužel neporadím, určitě prolez fĂłrum na http://www.ce4you.cz

  Stepan: http://jyxo.cz/s?q=MDA+Vario&d=zb&sort=1&ptype=1&rev=1&sort=1&rev=1&ptype=1&pmin=5000&pmax=

  Robert: Mrznuti a pravidelné restarty na Variu (Qtec 9100) neznám, už přes rok funguje k mojí plné spokojenosti. Se sebemenším problémem při telefonování jsem se nesetkal, každopádně to co popisuješ že se Ti děje není dobré. Viděl bych to na starou chybovou verzi firmwaru, být Tebou tak mrknu na http://www.xda-developers.com a na jejich FTP, stáhnu poslední zajímavý firmware a flashnu ho. Případně pokud máš zařízení od nějakého našeho operátora, tak se zkusím poptat tam. Zařízení už v záruce asi nebude, ale třeba by se nějaký nový český firmware, který by byl volně ke stažení, našel.

 116. Mám menší problém se sluchátky….koupil sem si redukci z 2,5 mm na 3,5…všechno bylo v pohodě…jenže po nějaké době se mi vychodila zdířka v telefonu a ted je mírně uvolněná….kontakt je špatný…de to nějak opravit nebo to musím odeslat na opravu??Dík

 117. Nesta: Pokud máte Vario v záruce, tak určitě reklamovat. Pokud ne a troufnete si na to, pokusit se opravu provést vlastními silami, tak směle do toho. Já bych si to netroufnul, protože už bych to Vario nesložil dohromady.

 118. Já Vario měl. Nevim, co tu všechno píšete do diskuze, ale po 2-3 měsících používání jsem byl rád, že jsem ho prodal do bazaru. Je to strašně línej stroj, sekal se a hned se z něj oloupala barva… už bych si ho nekoupil. Na komunikátor procesor 200MHz je prostě slabota…

 119. ahoj potreboval bych poradit:jsem s variem pripojenej na wifi a na internetu jsen na variu.nevim jak nastavit pripojeni,abych byl na internetu na pc,na pc nemam wifi kartu,proto chci vario pouzit jako wifi primac.při synchronizaci přes usb se wifi na variu automaticky odpojuje.na pc mi fungoval jen gprs internet=vario jsem prepnul do modem modu a telefonikredit po chvilce surfovani byl pryc.jak teda udelat z pda wifi modem pro pc?dekuji za pomoc

 120. dobrý den, rád bych se zeptal ohledně MMS, naěel jsem fĂłra jak nastavit MMS, ale i po radách jak nastavit, mi stále nechodějí. nemáte prosím někdo zkušenosti? jinak vario je prima zbozi. diky, Jara

 121. 1. je nejaky problem s word a excel na Variu, potrebuju mit ulozene nektere dokumenty porad sebou a dostupne napr. ceniky. a mit taky moznost je editovat podle http://shop.palmpc.cz to jde???
  2. mate nekdo zkušenost s powerpointem na Variu, muzu po doinstalovani PP pustit prezentaci s Varia primo na projektor?
  franta

 122. 1) Nechápu co obnáší možnost editovat ceníky podle shop.palmpc.cz? Každopádně bych doporučil ty např. ceníky zkusit otestovat na nějakém PDA/MDA s WM 5, abyste si byl jistý že to půjde. Přece jenom kapesní verze těchto programů jsou v leckterých funkcích omezenější než ty verze plnohodnotné.

  2) To nepůjde, není jak Vario propojit s projektorem. To by šlo zařídit např. s PDA Dell Axim X51v (PDA bez telefonního modulu), které má VGA displej (lepší pro excel a word) a hlavně integrovaný grafický akcelerátor s možností výstupu (přes speciální kabel) na televizi, projektor….v možnostech výstupu je mj. možné nastavovat rozlišení.

 123. ahoj, neporadil by nekdo jak se da sesynchronizovat vario a pocitac. konkretne mam namysli sms a kontakty. vse ostatni funguje skvele ale tyhle dve veci mi nejdou. chtel bych udelat upgrade na ceskej soft ale obavam se ze bych prisel o vsechna data…

 124. ahojky všem
  dočetl jsem se moc a moc užitečných věciček.Skoro se stydím se svým problémkem vyrukovat 🙂
  Jak na to, aby se zprávy sms nezobrazovaly samy a celé hned po dojití ve spodní části displeje ?
  moc dík !

 125. Mirek: Na sms budeš potřebovat rozšíření Outlooku, tuším že „Jeyo mobile extender“ anebo „Mobile companion“, nejsem si jistý, zkus dohledat. Každopádně je placené. Kontakty by se měly synchronizovat automaticky, pokud tomu tak není tak prolez nastavení ActiveSync a ujisti se, že používáš „dospělý“ Outlook (tj. ten kde jsou kontakty, úkoly apod.).

  Bedřich: Ahoj, stačí si dát Start, Nastavení, Zvuky a Upozornění, druhý záložka Upozornění, v Události si najít „Zprávy: Nová zpráva“ a tady odškrtnout „Zobrazit zprávu na obrazovce“. (nevím jestli to je takhle v češtině, mám systém v angličtině a tipuju, v angličtině to je Settings, Sounds & Notifications, Notifications, Eventt: Messaging: New message, Display message on screen).

 126. tak jsem vario koupil, ale po instalaci ActiveSync a pripojeni varia USB kabelem hlasi porad jenom stav „pripojovani“ nemuzu se hnout dal. muzete mi prosim poradit

 127. Tyto stránky mě přesvědčily o koupi Varia..Je na něm prý anglické menu..Jak je těžké toto dát vše do češtiny?? Nejsem moc zběhlý v tomto..Děkuji Vili

 128. Vili: Pokud máš Vario od T-Mobile s ROMkou od T-Mobile, tak je systém v češtině (včetně menu).

  Za 7500,- to není špatná cena, záleží jak to Vario vypadá (jestli není odřené, nejsou na něm rýhy, jestli je na displeji fĂłlie…) a jak dlouho má ještě záruku. Tohle všechno si musíš posoudit sám.

 129. Ahoj všem příznivcům Varia, snad se nebude MultiTricker zlobit, že používám jeho stránky k inzertním účelům, ale snad to bude někomu prospěšné. Takže pokud by měl někdo zájem, mám Vario na prodej. Nevyužil jsem ho v plném rozsahu jeho možností a jak by si zasloužil. Info na tel. 776 667 844 nebo e-mail big.fisa@tiscali.cz MT díky

 130. Ahoj chci se zeptat…mam Vario 2 dny a neprisel jsem na to jak vypinat aplikace jinak nez ze dam Start-Spuštěné programy a pak v nabídce vypínat nebo zastavit vše nedají se jednotlivé programi jinak aniž bych musel postupovat tuhle proceduru?

 131. a jeste jedna otázka stáhnul jsem si nové themes na plochu Dnes a nevim jak jítam mám dostat myslím do Varia 🙂

 132. Dá se v systemu windows mobile updatovat stejne jako v klasisckych windows jestli ano tak kde pls¨?

 133. David: Aplikace se dají vypínat i normálně křížkem, stačí nějaký lepší správce spuštěných aplikací, pohledej ve freewaru, určitě najdeš něco hezkého, jako např. Magic button.

  Themes nahraj do adresáře Windows ve Variu a v Nastavení v „obrazovka dnes“ to téma vyber.

  A k poslední otázce – ne, stejně jako v klasických windows se Windows Mobile updatovat nedá. Jinak než abys tady zaplnil komentáře desítkami dotazů, tak zkus prosím pohledat na http://www.ce4you.cz, díky.

 134. mam vario uz asi tak mesic…..a jsem s nim spokojen,ale jednina nevyhoda je procesor s richlosti 192MZm..ale da se v klidu pretaktovat na 264MZm a jede stabilne…

  ale chtel bych se zeptat jak muzu zlepsit video natocene pres fotak..bo je dost kostickovane diki moc za odpoved:-)

 135. Jen jsem se chtěl zeptat, nevíte o nějaké navigaci na vario??Samozdřejmě pokud existuje program, který jen nainstaluji a bude bez poplatku, byl bych nejvíc happy!!Děkuji za odpověd…

 136. Problem s videem ve formatu wma. Dobry den chtel bych se zeptat, jak rozchodim tento format videa v mem mda variu. Mam nainstalovany pocket player. Vsechny ostatni formaty mi bezej bez problemu, ale u wma je obraz sekany, pouze zvuk jde dobre. I v wmplayeru, ktery je soucasti windows mobile 5 mi to jde trhane. Zkousel sem i nejaky kodek, co jsem stahnul, ale bez uspesneho vysledku. Dekuji moc za rady

 137. Michal: Asi nejlepší navigace jsou TomTom a iGo, jsou samozřejmě placené. O dobré navigaci zadarmo nevím. Hodně slušný je Dynavix, naopak od Be on road bych se držel dále. Video natočené přes foťák je bohužel mizerné i přes jiné aplikace, takže s tím se asi moc nenadělá.

  Venca: Vypadá to, že Vámi přehrávané video je příliš datově náročné – tj. jak video tak audio stopa mají příliš veliký bitrate, který Vario nestíhá plynule přehrávat. Jedinou možností je video převést na nižší kvalitu.

 138. Mám Qtek 9100 a potřeboval bych telefonní seznam uložený v obyčejném TXT souboru v PC dostat do položky kontakty. Stačio by možná editovat soubor, který to má na starosti ale nevím, který to je a kde ho hledat. Také nemohu nainstalovat Microsoft eMbedded Visual Basic Runtime protože tam není česká knihovna MSDAERCS.DLL. Našel jsem nějaký program co to má pořešit ale ten nemá žádnou instalaci ale jen haldu souborů se kterými si nevím rady. Dík za pomoc.

 139. Nazdar kluci! Koupil jsem si Qtek 9100 a nejak se mi nedari nastavi GPRS abych se mohl pripojit k netu pokud mate nekdo navod k nastaveni pro vodafone tak mi ho prosim poslete na mail Indian86seznam.cz u vodafonu mi rekli ze stim neumi zachazet:):( trubky

 140. Dobrý den, chci si objednat MDA Vario za přijatelnou cenu, teď ale řeším otázky ohledně toho, že jsem našel několik použitelných programů, her a pd. které jsou však určené pro systém Pocket 2002 a win CE a WM2003, tak nevím, zdali by šly spustit i v mém novém WM5, dále je tu pak několik otázek ohledně videoformátů. Dočetl jsem se tady z jednoho dotazu, že proto, aby soubory ve formatu WMA bylo možné spouštět bez problémů, je zapotřebí přenést na nižší kvalitu, jenomže já opravdu netuším, jak se to dělá a jak na to. Dále mě pak zaujalo několik dotazů ohledně elektronických knih, tak bych vás chtěl poprosit o to, jestli by jste mi neporadil, kde k tomu sehnat nějaké Freewarové prográmky, kde pak stahovat knihy a vůbec jenom tak ve stručnosti nepřiblížil, jak se s takovým programem asi pracuje a pd. Pozn: Kapesní počítač budu mít poprvé. Mé nynější zkušenosti jsou pouze se symbianem Epoc, tedy se stroji Ericsson R380 a SE P900 s firmwarem P910i, tak se trochu bojím změny. Své nové Vario bych chtěl využít převážně pro zábavu. Foto, video, games a také pro svoje studium. Diktafon, Word, Excel apd. Navíc mě trápí ještě jedna drobnost, zdali takové Vario je možné nějak jako zamknout, aby byl displej neaktivní a nereagoval na žádný dotek, nebo stist, když bych ho dal do kapsy a někam šel, nebo jestli by nešlo nějak jako uspat, ale aby reagovalo na příchozí SMSky, nebo hovory. Měl jsem v ruce stroj Qtek se systémem WM5, nepamatuju si řadu, ale vím že oproti mému P900 to byla pořádná placka a tam něco podobného(myslím)fungovalo. Dofám, že vám nevadí, že jsem ten dotaz poněkud rozvedl, opravdu mě Vario nadchlo, ale mám strach, zdali by pro mě v této situaci nebylo výhodnější zůstat u mého starého známého budižmilovaného SE P900 a u symbianu, kde jsou možnosti ohledně mých kritérií poněkud tak trochu omezenější. Navíc celkově toužím po nějaké radikálnější změně, ale nevím, zdali se mi to s budoucím Variem vyplatí. Předem děkuji za odpověď. Anonym

 141. Hezký den,

  celkem dlouhá otázka bez jediného otazníku 🙂

  1) O jaké použitelné hry a programy se jedná? Pokud o některém budu vědět že funguje, tak to rád sdělím.
  2) Video pro Vario je opravdu potřeba o něco kvalitativně ponížit (což na malém displeji téměř není znát). Většina filmů a klipů pro mobilní zařízení se tak jako tak komprimuje, jednak kvůli menší náročnosti na úložný prostor a druhak kvůli právě menší procesorové náročnosti při samotném přehrávání. Pro přehrávání (nikoliv WMA, ale mému srdci bližšímu XViDu případně DiVXu) používám TCPMP (Google najde hnedle) a pro úpravu videa zneužívám VirtualDub (k nalezené tamtéž), který je v podstatě zdarma.
  3) O elektronických knihách jsem již na tomto webu uveřejnil jeden samostatný příspěvek, tam naleznete odpovědi na Vaše otázky ohledně tohoto tématu téma.
  4) Displej takto lze „uzamknout€ť, je to přímo ve standardních možnostech nastavení.

  Podle toho co píšete bych se Varia nebál. Pokud máte chuť na začátek trochu experimentovat a hrát si, pak je Vario dobrá volba (samozřejmě TyTN či Kaiser ještě lepší, ale to jsme cenově někde jinde). Je pro něj celá řada vyspělých aplikací, které jsem na PALMu, Symbianu či WM pro smarphony nepotkal. Mj. dva moji kamarádi co měli právě SE900 (či 910, nepletu-li se) nyní mají zrovinka Vario a nestěžují si, ba naopak.

 142. Dobrý den

  Moc bych chtěl poděkovat za vaší odpověď. Tu rubriku o elektronických knihách jsem tu nakonec našel a doopravdy mi moc pomohla a nejen to, našel jsem tu hned několik zajímavých příspěvků, které mě velmi zaujaly. Ještě bych se ale rád vrátil k tomu, co jste mi zodpověděl pod symbolem 1). Ony použitelné programy a hry jsem našel na stránce: http://pda.slunecnice.cz/ protože však ještě MDA Vario doma nemám, tak prozatím nemám tušení, jak by na mém novém přístroji asi ponejspíš mohly fungovat. Navíc by mně ještě zajímalo, jestli je verze, původně určená pro nižší a starší verze WinM, spustitelná i na vyšších verzích WinM, stejně tak, jako některé programy u normálních Windows, nebo se to nějak výrazně liší? Předem děkuji za odpověď a případné sdělení nebo vyjádření k programům, které jsem dohledal na mé, pro stahování programů na klasické PC už delší dobu využívané, stránce Slunečnice. Zdraví Anonym

 143. K té kompatibilitě aplikací – musí být buď pro PocketPC 2002, Windows Mobile 2003 anebo Windows mobile 5. Aplikace určené pro smartphone či jiné mobilní OS (PALM, Symbian) na MDA nespustíte. Pokud bude aplikace určena pro jeden z těchto Microsoftích PDA/MDA systémů, pak by měla jít spustit a měla by být kompatibilní. Záměrně píši „měla“ – stoprocentní jistotu budete mít až po ozkoušení. Mé osobní zkušenosti ukazují, že vetšina aplikací funguje bez problémů a ten zbytek (cca. 10%) nefunguje vůbec.

 144. Zdravím, pokud někdo potřebuje vario na náhradní díly, tak jedno mám. Umřelo při flešnutí…. Je k mání za 1000

 145. Mam problm s mda variem .v menu mi chybi kalkulacka,poznamky a java.Kdyz jsem treba v wordu a dam zadavaci panel tak tam mam na vyber jen z Klávesnice na obrazovce a Telefonní klávesnice , chybi mi tam Transcriber a Rozpoznání písmen či bloků.nevite nekdo jestli se to da nekde stahnout nebo neak dodat.predem dekuji za odpoved.

 146. zdravim, mam ho od včerejška a jsem spokojeny ( taky možná proto, že je to mé 1. pda 🙂 ) jen bych se chtel zeptat. mam k tomu i handsfree bloototh PERFECT sluchátko. synchronizace ok 🙂 jen budu ted asi chtit moc, ale nevíte, zdali sluchátko by mohlo fungovat třeba i na poslouchani mp3( mezi hovory)??? díky za rady

 147. Mám nové Vario ale mám problém s instalac synchronizačního programu. Instalační CD po vložení reaguje pouhým klasickým oknem odeslat informace o chybe nebo neodesílat. Nevíte někdo co s tím dělat? Děkuji

 148. Martin: To musíš ozkoušet, ale řekl bych, že pro tuhle funkci by byla potřeba podpora profilu AD2P ve sluchátku.

  Tomáš: Stáhni si Activesync ze stránek Microsoftu.

 149. Ahoj,
  máte někdo zkušenosti se 4GB kartama do Varia? SDHC nejspíš nepojedou na WM5, jak je to s WM6? Našel 4GB kartu od Pretectu která snad není SDHC, ale nechci vyhodit prachy.
  Díky za odpověď.

 150. Koupil jsem od kamaráda Vario,jenže jak už to chodí i on už ho měl z druhý ruky,tím pádem bez příslušenství a tak bych potřeboval radu ohledně tvrdého restartu.Ze starší verze znám spůsob kdy najednou podržím tlačítko restaru a zapínání tak dlouho dokud se přístroj znovu sám nerozeběhne,trvá to několik sekund.U Varia jsem to tak držel skoro minutu a nic,pokud máte někdo v PC manuál k Váriu,či víte o stránkách kde je stáhnou,moc bych to ocenil

 151. Ahoj chtel jsem se jen zeptat de MDA vario aktualizovat , jestly jo tak poradte dik moc

 152. Vidim,ze nakonec si pro to MDA nakonec pujdu:Dco jsem si tady toto precetl,tak mam mnohem vetsi chut:P dikec

 153. Ahoj potrebuju prosim poradit.Potrebuju sparovat nokia ld3w gps bluetooth s Qtek 9100 a nedari se jen mi na gps problikne modra kontrolka a nic s jinyma telefonama funguje a s nim ne.Prosim pomoc.Dekuji predem.

 154. Radek: Ahoj, shodou okolností už Vario používám jenom kvůli GPS a TomTomu, kdy mám také LD3W a není s tím absolutně žádný problém. KĂłd ke spárování asi znáš (buď nuly nebo 1234…něco takového).V nastavení Bluetooth mám v „COM Ports“ nastavené „GPS (COM6)“ a „Incoming Port (COM7)“, v Devices mám GPS s jediným povoleným profilem a tím je „Serial“. Bez problému se to chytne.

 155. ččaute mam problem s klavesnici nevyte nahodou někdo jak ji mam zapnout kdyz chcu treba psat sms tak mi nejde klavesnice prosim napiste

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *