V dnešní době není problém, pořídit si zařízení, na kterém by se daly vcelku pohodlně číst knihy v elektronické podobě. Displeje dnešních chytrých mobilních telefonů a kapesních počítačů jsou k tomuto účelu dostačující. Přitom si nemusíte kupovat jednoúčelové zařízení, jehož výhodami bývá oproti PDA zpravidla jenom větší prostor pro zobrazení textu a dlouhá výdrž na akumulátor.

Čtení elektronických knih na PDA má samozřejmě spoustu výhod, ale také nevýhod. Otázkou je, kolik komfortu čtení skýtá a jak moc je čtení (ne)příjemné. Já osobně se čtením knih na kapesním počítači nemám problém a momentálně se blížím k 50-tce přečtených knih. Vše na displeji o rozlišení 240×320 obrazových bodů (fullscreen v iSilu).

Koneckonců (odbočka stranou) jsem se právě přes knihy k PDA dostal. V prvním ročníku na střední (a později) byla povinnost přečíst nějakou tu povinnou četbu (nutno podotknout, že z těch cca. 40 knih jsem přečetl zhruba 3…raději jsem četl nějaké ty kusy, které jsem si postupně vyhlížel) a do knihovny se mi nechtělo. V naší domácí knihovničce moc klasických titulů také není, ale v elektronické podobě ona potřebná kniha zařazená v povinné četbě byla. Ale kde si ji přečíst? Inu, půjčil jsem si od otce PDA (do té doby jsem trousil poznámky jako že "za ty nekřesťanský peníze je to blbost, to se nikdy nevyužije") a ejhle, už jsem byl v pasti. Once you will try, you get hooked…ale zpátky k tématu.

Prehled
Hromady knih vždy po ruce

Ivo Lukačovič psal na svém blogu o tom, že klasické papírové noviny budou stále hojně preferovaným a užívaným sdělovacím prostředkem, protože dosahují mnohem více DPI (Dots Per Inch – bodů na palec), než kolik nabízejí dnešní elektronické čtečky a jejich čtení je zkrátka pohodlnější. Je to pravda a jde tady také o jisté kouzlo a specifika, která sebou papír oproti monotĂłnně svítící obrazovčičce přináší.

Normál Fullscreen

I přesto mi čtení knih na PDA mi připadá jako hrozně fajn věc. Například nyní čtu Noční hlídku od Terryho Pratchetta a i když ji mám i papírově v knihovně, tak ho čtu raději elektronicky. Jde také dost o zvyk. Dokonce uvažuji, že bych si časem pořídil nějaké zařízení s VGA displejem, pro ještě komfortnější čtení. Jako zajímavý kandidát mi připadal Acer N31x, ale nejspíš by mi vadila absence posouvacího tlačítka na levém boku. Ale pojďme si shrnout klady a zápory, které nám čtení elektronických knih přináší. Pokusím se jich dát dohromady co nejvíce, pokud Vás napadne ještě něco co by stálo za zmínku, směle s tím do komentářů:

Proč e-knihy ANO:

 • Knihu máte vždy po ruce. A nejenom jednu, ale desítky, stovky, ba tisíce (pokud to program pro čtení knih umožňuje).
 • Záložek můžete mít, kolik chcete, a nikde Vám netrčí.
 • Kniha může "být psaná" libovolným fontem o libovolné velikosti.
 • Program pro čtení může být propojen se slovníkem a okamžitě Vám poskytne výklad daného slova.
 • Pokud je šero nebo tma, tak nepotřebujete dodatečný zdroj světla. Vystačíte si s podsvícením displeje.
 • Prakticky každý si může s minimálními náklady vydat svou vlastní knihu.
 • Knihu nikdy nevyprodáte – na každého se dostane.
 • Jsou levnější než papírové knihy.
 • Lehce si můžete umisťovat poznámky a zvýrazňovat text (pokud to program pro čtení knih umožňuje).
 • Přes speciální software je možno knihy předčítat – pro nejen zrakově postižené lidi to je obrovský přínos.

Proč e-knihy NE:

 • Papír je prostě papír.
 • Spousta lidí si dané knížky nikdy nekoupí, unikají zisky nakladatelstvím a tím pádem i autorům.
 • Pokud si ve tmě (či při šeru) čtete knížku pouze s podsvíceným displejem a okolo je tma, tak částečně (a postupně) ztrácíte rozlišovací schopnosti ve tmě (to samé platí pro práci s počítačem a svítícím monitorem ve tmě).
 • Prakticky každý si může s minimálními náklady vydat svou vlastní knihu.

Já mám na čtení elektronických publikací rozhodně pozitivní názor a čtenářská obec se bude zajisté dále rozrůstat. Nakonec ještě pár odkazů, kam na elektronické knihy: