Po více než půl roce, co Vario mám jsem se rozhodl, že změním ROMku, aneb konkrétní sestavení systému v zařízení. Jak známo, tak v MDA se systém (paměť) skládá ze tří součástí – samotný Windows mobile v nějakém sestavení, rádio v nějaké verzi a Extendet ROM v nějaké verzi (což není nic jiného, než softwarového vybavení, které se automaticky doinstalovává po hard resetu a díky jednoduchému tweaku je tato paměť přístupná ze samotného Varia).

Já jsem měl od zakoupení v prosinci minulého roku až do nynějšího dne stále původní verzi ROMky (to máme něco kolem 7 měsíců…úctyhodný výkon), protože nebyl důvod upgradovat. Vario běželo stabilně, hardreset jsem dělal jenom jednou hned po zakoupení (když jsem nechal automaticky nainstalovat všechny aplikace z Extendet ROM, což bylo zbytečné – proto jsem hard resetoval a těsně před tím, než došlo k instalaci těchto programů, jsem dal soft reset a těch jenom několik potřebných aplikací doinstaoval ručně). I přes všechny možné instalace a odinstalace programů, všechen ten balast v sytému co zůstal po programech, různé pokusy a úpravy jsem nepozoroval zlenivění systému nebo nějaké jiné nepříznivé jevy, které by mě donutily přehrát systém novějším upgradem, třeba právě novějším oficiálním od českého T-Mobilu (k nalezení ZDE).

Proč jsem tedy najednou tak obrátil? Může za to jedna diskuse na ce4you.cz, u které jsem si řekl, že "prostě si tam musím dát nějakou novější ROMku". Přece jenom za půl roku proběhl jistý vývoj v té době né tak úplně dotaženého zařízení (po softwarové stránce) a mám rád aktuální věci. Tento příspěvek tedy bude o tom, jak jsem flashoval moje Vario na ROM "MrClean_RUU_WIZARD_224a_AKU23_WWE", která je volně dostupná na FTP XDA-DEVELOPERS a má ji na starosti člověk s nickem Gamescan. Přímý odkaz na její stažení (56 MB).

Systém je po přeflashování pochopitelně anglicky, což mě osobně dokonale vyhovuje, ale určitě se najde hodně lidí, kteří si kvůli anglickému prostředí flashování systému touto ROMkou odpustí. Osobně pokud bych měl uvažovat nad tím, jestli zůstat u stávajícího českého systému, nebo přeflashovat na novější rychlejší anglický s tím, že si dokoupím lokalizaci od Sunnysoftu (pokud bude pro novější systém dostupná), tak rozhodně neflashuju a zůstanu u stávajícího českého systému. Proč? Protože lokalizace by systém zpomalila natolik, že by nebylo výhodné upgradovat ROMku. Navíc s tím, že přijdu o záruku na zařízení.

  • Autor tohoto článku NIJAK nezodpovídá na škody, které si sami způsobíte na svém zařízení vlastním flashováním či jinou manipulací se svým strojem!
  • Flashováním jiného firmware než officiálního od T-Mobile přicházíte o záruku! Pokud byste chtěli něco reklamovat, tak je předem nutno do Varia nahrát officiální T-Mobile ROM! (což půjde těžko, pokud neodemknete před flashováním CID, bacha na to!)
  • Nevydařeným či neodborným zásahem do zařízení (sem spadá mj. i flashování) můžete zařízení úplně zničit a na stole Vám může zůstat jenom mrtvá cihla!
  • V tomto článku se až nezdravě moc opakuje slovo "flashovat" v různých obměnách!
  • Za bouřky se nevyplatí přikrývat se pod vysokým stromem ocelovým plechem!

Tak, jsme poučeni a teď směle dál na tu zajímavější část článku, čili flashování. Vstup na vlastní nebezpečí!

V první řadě, jak jsem se dozvěděl na XDA-Developers, je potřeba na Variu odemknout tzv. CID. Proč je to nutné? Protože pokud byste zařízení přeflashovali ROM na vyšší verzi (místo 1.x na 2.x) a potom chtěli dát nižší verzi, tak to nepůjde. Nakonec snad někdo na fĂłru psal, že to přes nějaký krkolomný návod vyřešil, ale jsou to jenom nepříjemnosti navíc. CID odemknete jednoduše díky utilitce v balíku aWizard (pro stažení musíte být ve fĂłru registrovaní a přihlášení.

CID unlock 

Jak vidíte z obrázku, tak mě unlock hodil chybu. Po předchozím lození po fĂłrech a různém informování se, jak to je s CID unlockováním a vůbec flashováním, jsem už neměl sílu zjišťovat, jestli je to vážný problém. Sám jsem si to odůvodnil pouze tak, že nemohl být uložen záložní soubor, což by nevadilo, a věřím konečné hlášce "CID unlock successfull". Pokud je ve skutečnosti CID unlock unsuccessfull, tak (v případě nutnosti) zkusím návod na dodatečný downgrade a CID unlock podle tohoto tématu. Podruhé jsem CID unlock nespouštěl, protože se u unlockovací utilitě píše "!!!!RUN THIS FIRST TIME ONCE!!!!", což samozřejmě znamená "spustit napoprvé pouze jednou" a opakované spuštění jsem si tedy netroufnul.

Po unlocknutí (pro dobrý psychologický efekt si namlouvám, že v mém případě po úspěšném unlocknutí) CIDu už stačí jenom spustit flashovací soubor. Vyskočí krátký průvodce, kde potvrdíte, že mimo jiné přijdete o všechna data v zařízení. Vario musíte s PC spojit přes USB a mít ho synchronizované s ActiveSyncem. Soubor, který identifikuje, zda je zařízení vhodné k flashování (např. normálně nemůžete flashovat T-Mobile verzi Varia jinou verzí ROMky, než je od T-Mobile) je v tomto balíku "pana Čističe" již nahrazen tím, který flashování povolí, takže s tím starost mít nemusíte.

 setup

Při procesu flashování byste neměli spouštět žádné jiné programy a nechat obě zařízení v klidu. Na PC (notebooku) si vypněte různé režimy spánku, hibernaci, šetřiče obrazovky apod. Lepší je flashování provést na notebooku vybaveném baterií nebo na PC se záložním zdrojem, kdy v případě výpadku elektrického proudu pravděpodobně stihne celá operace dojet do zdárného konce. Zařízení nezapojujte do žádného USB HUBu, ale rovnou do počítače a USB kabel také nemusí být 10x prodlužovaný. No, a operace může začít 🙂


Celkem rozdíl ve verzích ROM, že?

Samotné flashování probíhalo celkem rychle a trvalo kolem 10 minut. Procenta jak na počítači tak na Variu naskakovala stejně rychle a svižně. Pouze na 98% se zařízení zdrželo až nezvykle dlouho a mě z toho málem ranila mrtvice, ale nakonec se ukazatel pohnul a flashování skončilo zprávou o úspěchu.

 

Možná to vše vypadá pro neznalé lidi, kteří ještě nic neflashovali jako velká věda a hlavně riskantní operace, ale není to tak strašné. Samozřejmě, že pokud se stane průser, tak pořádný a stojí za to. Já jsem flashoval celkem hodněkrát (2x iPAQ 3970, 7x Siemens SX1, 3x Motorolu MPx200, MDA Compact 1x, MDA Vario 1x) a vždy bez problému.


Po ukončení procesu (a dokousání nehtů) se na nás zařízení usměje novým splash screenem.

 
Klasika.


Today obrazovka s nastaveným vlastníkem. Přibyl zde plugin pro spuštění MSN (nebo jsem si ho dříve nevšim?) a pro uzamknutí zařízení.

 
V této upravené verzi ROMky je Total commander jako základní výbava. To potěší.

 
Info o systému.

 
Jiný Comm Manager.

 
S novou verzí ROM nové témátko, které mi přesně ladí s plochou na počítači. Tentokrát jak na PC, tak na PPC jedu v modré barvě (na PC mám decentnější odstín).

Po restartu jsem nechal nainstalovat vše v extendet ROM, je to jenom pár malých utilitek. Doinstaloval jsem zásadní věc, jakou je Smart dialing – tedy chytré vytáčení, kdy ve stylu T9 vyťukám několik písmen ze jména a telefon mi nabídne možné záznamy k vytočení (v případě potřeby dozobněte tady, instalujte přímo do systému). Po naběhnutí Varia je volných 23 MB paměti pro běh aplikací. Naběhnutí trvalo zhruba 37 sekund a vše bylo okamžitě svižné. Menu jsou mnohem rychlejší (opravdu znatelně), při nastavení telefonu nečekám minutu, než se prohledají všechny možné umístění pro vyzvánění, ale místo toho vše naběhne nejen v pořádku, ale i RYCHLE. Rychlost Varia na dřívější ROMce mě sice nijak neomezovala, ale znatelné zrychlení po flashnutí této ROMky je velice, VELICE příjemné. Zatím jsem rozhodně nadšen a uvidím, jak se bude Vario chovat po nainstalování několika desítek aplikací, protože jsem dlouho nic nezkoušel a něco zajímavého se určitě najde.

Abych to na závěr nějak shrnul, tak jsem rád, že jsem se rozhodl pro změnu a MDAčko flashnul na ROMku Mr. Cleanera. Zatím je vše v naprostém pořádku a hlavně opravdu rychlé, bez nějakých tweaků, hrabání se v registrech a vylaďování co nechat běžet na pozadí a to ne (těchhle úkonů bylo jenom pár, ale i tak). Takže díky za pozornost a flashování zdar!