Patřím k těm, kteří používají RSS kanály, kvůli úspoře času. O co vlastně vůbec u RSS a RSS podobných formátů jde? Jde o soubor strukturovaný dle nějakého standardu, který obsahuje např. posledních 10 článků z určitého serveru. Tedy většinou né celé články, ale pouze titulek a perex (nebo jenom titulek, vše záleží na tvůrci feedu, což je právě soubor obsahující tyto informace).

Co dělá taková čtečka? Po určitém (nastavitelném) časovém intervalu stáhne RSS soubor, zkontroluje, jestli obsahuje nové informace od posledně a pokud ano, tak mi je nějakým způsobem prezentuje.

K čemu je to dobré? Po určitém čase si asi každý na internetu najde svoje oblíbené servery, které pravidelně navštěvuje. Pokud je jich více (jako že asi je), tak je poměrně otravné pokaždé otevřít 10 oken (záložek), v každé si nakliknout tu svoji oblíbenou stránku a zkoumat, co je nového. Do takové RSS čtečky si nasypete třeba X zajímavých serverů (které ovšem mají RSS kanál) a pokaždé, když se někde objeví nějaká nová informace, ji máte rychle při ruce. Snadné, užitečné a velice efektivní.

Teď už jenom zbývá mít dobrou RSS čtečku, aby byla celá tahle činnost co nejpohodlnější. Čteček jsem postupně vyzkoušel několik, mezi ty nejzdařilejší bych zařadil FeedDemon (od tvůrce TopStylu), ale ten je placený. Český velmi zajímavý RSSpoint jsem po delší době vyloučil, protože několikrát sám bez příčiny spadnul a ztratil se seznam kanálů. Ostatní čtečky mi přišly více méně nešikovné, až mě kamarád jednoho krásného dne upozornil na GreatNews.

Čtení zpráv z kanálu 

GreatNews má spoustu zajímavých vlastností. Rovnou bych uvedl, že je zdarma (nevím ale, pod jakou licencí?) a obsahuje i český překlad, ve kterém ale bohužel není přeloženo úplně vše (mě angličtina nevadí, naopak).

Na čtečce se mi líbí řada věcí:

  • Po určitém časovém intervalu kontroluje novinky. Časový interval je nastavený globálně a dá se jednotlivě nastavit (stejně jako několik dalších vlastností) pro různé servery (feedy) různě.
  • Zobrazení RSS dat je možné v 6 rozloženích, mě se nejvíce líbí Newspaper (viz obrázek výše).
  • Při kliknutí na server se zkontroluje, zda na něm nejsou novinky. Při kliknutí na skupinu se kontrolují všechny servery ve skupině.
  • Odkazy je kromě externího prohlížeče možné otevírat taky v panelech přímo ve čtečce.
  • Umí hlídat, zda se mezi novinkami nenachází Vámi hledané slovo (fráze) a umí je zvýraznit.
  • Je vážně rychlá. Ĺ koda jen, že pro prohlížení v panelech ve čtečce je využíváno jádro Internet exploreru (rozhodně mi to tak při vykreslování stránky připadá).
  • Má řadu užitečných nastavení.
  • Podporuje RSS 0.9x, 1.0(rdf), 2.0, Atom 0.30 a 1.0.

Více naleznete samozřejmě na stránce čtečky. U mě je největší plus rychlost a přehlednost čtečky, což velmi napomáhá k pohodlnému a rychlému čtení novinek.

Nastavení 

Čtečku rozhodně doporučuji k vyzkoušení, může Vám velice usnadnit život (pokud již tedy nějakou nepoužíváte). No a pokud byste měli nějaký tip na jinou dobrou freeware čtečku, určitě se o něj podělte. Ale GreatNews v mých očích jen tak něco netrumfne.