Konečně jsem se po opravdu dlouhé době dostal k tomu, abych si zapůjčil nějaké APčko a otestoval schopnosti Varia ve wi-fi komunikaci. Při té příležitosti jsem rovnou ozkoušel VoIP telefonii s programem SJphone za využití služby RETEcall a na Skype se mi podařilo zlákat kamaráda, abychom vyzkoušeli několik hovorů. Už předem na rovinu řeknu, že výsledek byl bohužel tragický.

Ale vezměme to od začátku…Jako APčko jsem dostal zařízení, které je dle mého názoru lidové a ne příliš spolehlivé, pro naše účely však plně dostačující. Jedná se o D-Link DWL-900AP+, ke kterému jsem měl připojenu standardně dodávanou malou anténku. Po nakonfigurování Apčka do naší domácí sítě, jsem zapnul wi-fi na Variu a okamžitě mi byla nabídnuta možnost spojení s mnou nastaveným APčkem.

 

Po potvrzení připojení k tomuto bodu jsem byl vyzván k zadání hesla. Poté již mě Vario nic nechtělo, bylo vše hotovo a světe div se, okamžitě fungovalo i připojení na internet. Zkusmo jsem otevřel několik internetových stránek, což jsem shledal za vyhovující a dostatečně rychlé (vzhledem k možnostem Varia).

Zkusmo jsem se vzdálil zhruba na 30 metrů od APčka, od kterého mě navíc dělily dvě zdi. Signál byl sice minimální, ovšem stránky se načítali zhruba stejně rychle. V aplikaci nastavující parametry wi-fi je trojstavový posuvník, který určuje, kolik energie si bude wi-fi brát (tedy nastavení výkonu na úkor výdrže zařízení). Pokud jsem tento posuvník nastavil na nejvyšší výkon, tak se kvalita signálu během tří vteřin zvedla asi na třetinu. Rozhodně bych wi-fi modul ve Variu hodnotil velice kladně.

Poté jsem se jal otestovat Skype. Nainstaloval jsem verzi pro zařízení s procesorem 312 MHz, vypnul v nastavení "Echo cancellation ON" (což bych volně přeložil jako kompenzaci ozvěny). Zavolal jsem kamarádovi, on mě prý slyšel bez problému, já jsem jeho hlas slyšel velice trhaně z reproduktorů na bocích Varia. Komunikace byla naprosto nemožná, nebylo mu téměř možné porozumět, což je to veliká škoda. Přitom Skype byla jediná běžící aplikace a paměti jsem měl dostatek. Ještě by stálo za pokus nainstalovat Skype na čisté zařízení (tj. po Hard resetu) s ROMkou QTEKu, zda by byl výsledek lepší.

Nakonec jsem vyzkoušel internetovou telefonii s programem SJphone, o které se krátce zmínil i Pavel Radkovský. Využil jsem k tomu svůj účet ve službě RETEcall.

 

Při prvním spuštění programu se zobrazí krátký a rychlý průvodce nastavením hlasitosti, kdy je třeba si dát pozor u šestého bodu – nastavení úrovně hlasitosti prostředí. Zde je potřeba zvolit opravdu co nejmenší hodnotu, aby vůbec Vaše slova byla přenášena a nebyla vyhodnocena pouze jako hluk z okolí.

Program má řadu nastavení, přičemž vše jsem měl nastaveno zhruba za 10 minut včetně registrace u výrobce, která je zdarma a vy dostanete vlastní registrační klíč obsahující dokonce 5 licencí. Zatím není verze programu, která by přímo byla určena pro WM5, což se zřejmě podepsalo pouze na jedné věci, a tou je nemožnost přijmout hovor hardwarovými tlačítky pod displejem. Za tímto účelem je ale možné si namapovat dvě tlačítka nad displejem (standardně přístup do aplikace se zprávami a do Internet exploreru) pro přijmutí/odmítnutí hovoru. Vše ostatní, včetně hovorů je již bezproblémové a skvěle funkční. Kvalita zvuku je srovnatelná s "obyčejným" telefonováním přes GSM modul. Jedinou menší vadou na kráse je skutečnost, že zvuk hovoru je pouštěn do reproduktorů na bocích přístroje (stejně jako u Skypu).

Krátké shrnutí na závěr: Wi-fi modul se ve Variu povedl, má dobrý dosah a jeho přítomnost potěší. Skype je tragédie, ovšem VoIP telefonie se softwarovým telefonem SJphone je bezproblémová a to je alespoň pro mě momentálně mnohem důležitější než Skype.

EDIT: Na záchodě mám zhruba poloviční signál, takže paráda emoticon