Na adrese ce4you.cz se nachází skvělá komunita hodných a objetavých nadšenců, kteří zde řeší všemožné problémy a sdílejí informace ze světa kapesních počítačů, v jejichž srdci tepe operační systém Windows Mobile (Pocket PC). Zde také je velice plodná diskuze na 50 stránek, kde lze nalézt řadu dobrých rad a postřehů. Odhodlal jsem se některé z nich vypíchnout a shrnout do tohoto článečku, protože to určitě některým lidem pomůže a komu by se chtělo procházet tolik stránek s diskuzí, že? Pokračování diskuze naleznete zde a dobré je také přečíst si také toto téma.

Za poznatky a různé názory budu do hranatých závorek uvádět přezdívky lidí, kteří byli tak hodní a o informaci se podělili s ostatními. Díky! 

 • Vario od T-Mobile je neblokované a distribuuje se přímo s českým operačním systémem, nikoliv s přidanou lokalizací, jak qtek 9100 prodává Sunnysoft.

 • "Zařízení podporuje jak Bluetooth a Wi-fi, tak i EDGE pro datové přenosy." [beecher]

 • Největší kapacita miniSD je zatím 1GB, vzhledem ke zkušenostem několika uživatelů (včetně mě) bych si dovolil doporučit značku SanDisk


 • Určitě se vyplatí upravit si ExtendedROm paměť podle svého a neinstalovat všechno, co v ní je obsaženo. Proto doporučuji pročíst si tuto diskuzi.

 • Pozor na synchronizaci kapesních počítačů s WM 5 a ActiveSync 4, komunikace probíhá přes TCP/IP stack a je tedy ovlivnitelná firewallem. Pokud se Vám kapesní počítač nesynchronizuje, hledejte chybu i zde.

 • MP3, které jsou v kořenovém adresáři karty (tj. v rootu) jsou přístupné v nastavení telefonu jako vyzvánění.

 • "Chlapi,dost z vas si tu stezuje na to jak tam cpete aplikace, jak se system pak zpomali a seka. Uvedomte si, ze je tam novy operacni system. Ne vsechny aplikace ho zatim podporuji a ikdyz se nekdy tvari, ze jdou vyskytne se problem jiny a muze za to ta aplikace. Pokud tam date jen aplikace ktere WM5 oficialne podporuji, uvidite ze problem se zamrzavanim nebude. Bohuzel tyto problemy byly vzdy, kdyz vysel novy operacni system. Nesvadejte to tedy na Qtek. Pokud chcete objektivne hodnotit jeho rychlost, udelejte HR a testujte. Pokud aplikace ofiko nepodporuje WM5, je tu potencini moznost, ze bude delat problemy." [TheMelin]

 • Na displej určitě fĂłlii. Pravda, většina škrábanců není viditelná při přímém pohledu na zapnutý displej, ale i tak nepotěší, že na něm nějaké jsou.

 • Pro zálohování zařízení je možno použít program Sunnysoft Backup manager 3.7, který snad jako první podporoval (a podporuje) zálohu dat i pro WM5.

 • MDA Vario od T-Mobilu není blokované (už jsem to zde někde psal).

 • Pro více nastavení k GPRS využijte tuto aplikaci.

 • "Postup pro zadávání diakritických znaků: Např. při potřebě napsat znak ‚č‘ je třeba zadat znak ‚c‘, poté držet ‚funkční tlačítko (v levém dolním rohu)‘ a pomocí ‚space -mezerníku‘ přepínat mezi jednotlivými variantami u znaku "c". Při potřebě psaní jiných znaků postupujete obdobně jako u znaku ‚č‘." [Zbyněk Záliš]

 • Pro zajímavost – pokud se Vám na Variu nelíbí nápisy "MDA" a "T-Mobile", tak se o ně nestarejte…nevím jak ostatním lidem, ale já už je mám skoro setřené, aniž bych chtěl.

 • Pro připojení normálních sluchátek k Variu (3,5 mm jack) stačí koupit redukci (2,5 mm -> 3,5 mm jack).

 • "Pokud někdo hledáte, jak si upravit hardwarovou klávesnici na HTC Vario, tak si můžete předefinovat diakritiku v souboru ‚Windowssym.txt‘. Původně jsem používal AEKMap (protože Sunnysoft InterWrite Pro nemám). Ale nakonec jsem našel elegantní řešení. Připojuju definici pro češtinu." [Seff]

 • Zrušení GPRS spojení lze kromě postupu "přes bublinu a ťuknutí na Odpojit" provést také dlouhým podržením červeného tlačítka.

 • Skype je na Variu je v některých případech použitelný, rozhodně se doporučuje odškrtnout volbu "Echo cancellation", dost to (údajně) pomůže.

 • Hodnotná poznámka, se kterou bez vyjímky souhlasím: "Pro zajímavost ohledně procesoru Omap 850 – v GX benchmarku se umístil nepříliš hluboko pod MDAc (MDAc skore 1266b,Vario 1088b) pro srovnání přesně stejný výsledek jako Vario má HP 3970 což považuji za poměrně výkonný stroj. Velice slušných výsledků pak dosahuje v oblastech grafického zobrazení , největší propady jsou pak ve filesystemu a práci s pamětí – to ale může být způsobeno ne procesorem ale obecně specifikacemi WM5 a práci s pamětí atd. Takže ten propad oproti 416MHz asi nebude tak veliký ….. to ovšem neznamená že bych nepřivítal něco silnějšího . Mimochodem co mám zkušenost např.s Universalem tak tam nestíhá ani ta 520MHz nádhera ….. dokonce byly chvíle kdy mi připadalo svižnější i Vario." [Losos]

 • Vyhledem k tomu, že od Microsoftu neexistuje počeštěná verze Block/Letter recognizeru (graffity) pro WM5, tak ve Variu tyto možnosti zadávání chybí.

 • Antivir na zařízení není potřeba instalovat, jenom by ho zpomaloval a já sám jsem se nesetkal za těch pár let co PPC holduju s jediným virem a ani nevím o někom, kdo by byl virem postihnut. Stačí používat rozum přeci 😉

 • "Vypnutí češtiny v defaultní ROMce lze provést tímto zásahem v registru:
  \HKLMMUI:
  Enable=1
  SysLang=0x409 (v hexa, 1033 decimalne)
  "[becheer]

  "Rozhodne nedoporucuji!!! Ano, vypne se ceske MUI, vse je anglicky. ALE nabidka Start je prazdna, protoze v pocestene verzi je v jinem adresari (nikoliv windows/start menu, tak jak ocekavaji EN WM5) ale v pocestenem. A ja ted premyslim jak pustit nejakej ‚Pruzkumnik souboru‘, at pustim REG editor a prehodim to zpatky, aniz bych musel HR.
  EDIT: Je moznost pouzit tu EN verzi, ale je treba presunout nabidku START z ‚Nabidka Start‘ do ‚Start menu‘. To same Oblibene -> Favourites, atd….

  A ted to nemuzu prehodit zpatky na ceske MUI, v registrech dam opet Enable=1, ale po Soft resetu to nabehne zase EN a v registrech je znovu 0 (zkousel sem to trikrat)" [mr_syck]

  (Takže na tohle pozor…)

 • "Vyresen problem s ukladanim fotek a videa na kartu – nelze ukladat v pripade ze mate instalovany udelator na zviditelneni extended – staci odinstalovat a hop , volba ukladani je zpet :-)" [Losos]

 • Pro synchronizaci SMS s Outlookem (a na jejich odesílání z počítače přes Vario) doporučuji použít Jeyo Mobile Extender.

 • Věc o které jsem se zde moc nezmiňoval je na můj vkus dlouhá prodleva při vytáčení čísla (než začne telefon vůbec číslo vytáčet). Přišel jsem na to, že když zmáčknu zelené tlačítko dvakrát, tak se odezva znatelně urychlí (takový double-click).

 • "Poridil jsem si nove Vario od T-mobile, a mam takovy problem.(hned prvni den ). Po te co jsem do nej nainstaloval software SPB Pocket Plus 3.0, mi vse slo normalne, ale pak jsem jeste prepsal souborpocketplus_en.txt s ceskou verzi a provedl (jiz pres program Pocket Plus) softwarovy reset, ale jiz mi Vario nenabehlo – resp. nabehne pouze do T-mobile obrazovka s nejakymi udaji (asi o verzi systemu) a jinak nic. Nereaguje to ani na vypnuti pristroje a ani mi nepomaha Hardwarovy reset – po soucasnem stisknuti tlacitek -komunikacni manazer, hlasovy prikaz a pridrzenim stylusu na soft. tlacitku resetu (viz manual str. 90) mi to opet pouze skoci do te obrazovky T-mobile a nic – po vyndani a zandani baterie – stale to same." [Marlo]

  Toto jsou dva poměrně známé problémy. První je ta, že tato starší verze SPB Pocket plus při aktivovaném "Safe modu" po restartu zasekne Vario a tou druhou je to, že Hard reset se provádí trošku hůře, než je v manuálu popsáno. Správný postup naleznete zde.

 • "ohledne otazniku na soft klavesnici by me taky zajimalo kde je na to jsem neprisel od doby co ho mam a je to od 10.12" [Marphy] – no, já ho tam taky nenašel 🙂 Na malé softwarové klávesnici ale je.

 • Při opravdu vypnutém přístroji budík samozřejmě nefunguje (dlouhé podržení tlačítka pro vypnutí).

 • Při vyndavání Varia z pouzdra se někdy otočí displej naležato a hned zase zpátky. Je to tím, že změna orientace displej se provádí magneticky.

 • "Pro zajemce – kdyz zmenite hodnotu v registrech HKEY_LOCAL_MACHINEDriversBuiltInRILEnableDifferGprsEdgeIcon na 1, budete mit ve stavove horni liste E, jestlize je dostupne EDGE, jinak G pro GPRS." [RStein]

 • Registry můžete jednoduše editovat například v Total commanderu určeném pro Pocket PC.
   

Aktualizace: Uživatel Manigk mi poslal na e-mail 4 zajímavé odkazy, které by se mohli angličtinou vládnoucím uživatelům hodit při úpravách jejich stroje. Ăšpravy by měly být ozkoušené a funkční.

 1. Cache, Pocket Internet Exploler, GPRS, notification of shifts and symbols, cleartype.
 2. Getting rid of voicedialing, and 50 tricks, complete list (uprostřed stránky).
 3. Několik dalších tipů.
 4. From hive to file type registry.
Pokud si někdo myslí, že by mělo nějaký smysl vypíchnout zajímavé typy z výše zmíněných odkazů, přeložit ty texty do angličtiny (s trochou mých poznámek) a publikovat je jako samostatný příspěvek, ať napíše do komentářů, nebyl bych proti. Pokud by to ovšem pro někoho mělo nějaký smysl.