…aneb zkušenosti, které jsem získal po týdnu používání. Za tu dobu jsem prošel jedním hardresetem a nainstaloval řadu nejnovějších zkušebních verzí programů, které mají podporovat WM5. Také jsem zkusil několik starších programů, které ovšem z nezanedbatelné části způsobily vytuhnutí zařízení. Dost nepříjemné je, že nové verze programů je většinou potřeba znovu zakoupit kvůli kompatibilitě s WM5. No nic, zpátky k tématu, a tím je v první řadě…

Rychlost zařízení

Na začátek jsem si připravil dvě videa: 

Trocha rychlosti v systému
Pocket Informant

Jak je vidět, tak rychlost start menu, programů a spuštění iSila je dostačující a bezbolestná (IMHO teda). Co se ovšem druhého videa týká, tak první start Pocket Informantu není zrovna to, co by se dalo nazvat ideálem. Pokud mohu porovnávat, tak na Compactu nabíhal zhruba o 2-3 vteřiny rychleji, zde spuštění zabralo zhruba 5 vteřin. Ani to se mi nezdá jako něco nepřekousnutelného – pokud stále nehypnotizujete obrazovku svého přístroje a nekoušete si nehty kvůli každé chvilce, o které se vám zdá že je zbytečná, pak nevidím problém. Jak můžete vidět, tak jsem PI zavřel a znovu otevřel, tentokrát ovšem téměř okamžitě. Využil jsem funkce SPB Pocket plus (který jsem testoval z důvodu rozšířenosti, sám se chystám používat freewarový Magic button), že určité aplikace nebudou uzavřeny, ale budou běžet na pozadí (což je standardní chování systému). Reakce zde tedy byla okamžitá, převrácení displeje bylo otázkou chvilky a psaní na klávesnici parádní.

Dále jsem zkusil demo PocketKimu, které sice běželo v pořádku a velice svižně, ale to pravděpodobně pouze díky těm pár údajům, které zkušební verze obsahuje. V plné verzi vše může být jinak. Pokud bych osobně chtěl začít využívat PDA k navigaci, tak sáhnu raději po aplikaci TomTom ve verzi 5.21 a vyšší, která dle diskuze na ce4you funguje skvěle. Jinak co jsem na Variu rozběhl, to běželo tak rychle, jak je zvykem.

Aplikace, aneb problémy s kompatibilitou

Na začátek bych chtěl objasnit, jak to bylo s kompatibilitou aplikací mezi systémy doposud. Jako počáteční systém si zvolíme operační systém systém Pocket PC 2002 (PPC2002), poté Windows Mobile 2003 (WM2003) i s jeho SE verzí a nakonec nyní Windows mobile 5 (WM5).

Máte aplikaci pro PPC2002 – spustíte ji v PPC2002, WM2003(SE), ale jenom možná ve WM5.
Máte aplikaci pro WM2003 – nespustíte ji v PPC2002, spustíte ji ve WM2003(SE), ale jenom možná ve WM5.
Máte aplikaci pro WM5 – spustíte ji ve WM5, ale jenom možná ve WM2003(SE).

Takto jsem celý problém nastínil jenom zjednodušeně. Platí, že aplikaci určenou pro WM2003 nespustíte v PPC2002. Ve WM2003 jste až donedávna spustili snad vše (zkoušel jsem mnoho programů, řádově stovky, takže vím o čem mluvím). Nyní je řada aplikací pro WM2003, které mají kompatibilitu s WM5, takže je spustíte tam i tam. Jsou také aplikace, které jsou pouze pro WM5… no celé se to hodně zamíchalo. V praxi platí, že danou aplikaci pod WM5 zkusíte spustit a pokud jde, tak je vše v pořádku. Pokud ne, tak se buďto nespustí nebo zasekne zařízení, takže musíte sáhnout po resetu. Zajímalo by mě, jestli je tohle problém hlavně systému, který je v ROM MDA Vario (qteku 9100), anebo je to problém Windows Mobile 5 obecně. Sázím na tu druhou možnost.

Každopádně moc dobře nechápu a štve mě, proč pod WM2003 běhalo vše a pod WM5 je běh nekompatibilních aplikací nejistý. Jednou z majoritních funkcí systému WM5 měla být sjednocená kompatibilita aplikací jak pro smartphony, tak pro kapesní počítače. To zde stejně není a je to plánováno až pro WM6, takže zde se objevují jen a pouze problémy. Nejspíš je to součástí nové strategie Microsoftu, kdy i pro Windows Vista nasliboval plno novinek, přičemž ty nejdůležitější nestíhá zapracovat do prvního finálního vydání tohoto systému a tak je dodá až později formou Service packu. No, jak se říká – je to jejich boj. Pro Microsoft stejně vše dobře dopadne a těm, kteří jsou kvůli tomuto přístupu naštvaní zbydou jenom nadávky. Proto bych se touto situací zbytečně nerozptyloval. Holt, my prostí uživatelé se musíme podřídit (proto na řadu věcí preferuji Linux, ale to sem nepatří).

Jak jsem se de facto zmínil už v prvních zkušenostech, tak iSilo, můj oblíbený program pro čtení elektronických knih zde funguje a dokáže využívat ve fullscreen mĂłdu k otáčení stránek i posuvník, který jinak reguluje hlasitost. Total Commander 2.0 (pro PDA) zde funguje taktéž bez problému, včetně např. úpravy registru. Internet explorer funguje tak nějak průměrně vzhledem k předchozím verzím – rychlost vykreslování stránek se mi zdá lepší, ale stále je co zlepšovat. Také mi zde chybí přímo možnost ukládat dočasné soubory na kartu, což se musí zařídit změnou v registrech. Oblíbený přehrávač videí TCPMP funguje rovněž bez problémů, videa je potřeba přehrávat v překonvertované formě (320×240, bitrate do 400kbps), což jsem stejně doposud činil. Poté se přehrávání videa se nezatrhává a je plynulé. Aponia Translator 2004 zde nefunguje, 2005 vypadá OK. Zato starý Lingea lexicon (full jsem dostal k iPAQu 3970 :)) zde funguje k plné spokojenosti, akorát bych uvítal možnost hledat slovíčko přes nějakou HW klávesu, takto musím do příslušné ikonky ťuknout prstem na displeji. Skype jsem nainstaloval (verzi LowCPU), její spuštění trvá snad 15 vteřin, v provozu jsem s tímto programem zatím neměl tu čest, takže o něm se zmíním ještě někdy dodatečně ( vím, přitom by to hodně lidí zajímalo). Vito QuickContact, skvělý program pro vytáčení kontaktů z adresáře jednou rukou funguje (k mému údivu) korektně, ovšem nefunguje možnost poslat kontaktu SMS – nevyskočí to správné dialogové okno. Ale na SMS stejně budu vytahovat klávesnici, takže žádná velká rána. Kalkulátor SpaceTime mi po prvním spuštění ke konci průvodce programem Vario zasekl, po restartu se spustil již bez průvodce a fungoval korektně.

Z her jsem úspěšně zkusil: Complex, Gamebox Asia, Kasparov Chessmate, MadBeetle, MorphGear (k tomu se ještě vrátím), Obulis, Pocket Slay, Slyder, Sudoku RUles! a Warring nations. Emulátor her GameBoye a několika dalších handheldů funguje dobře a rychle, dokonce lze využívat klávesnici ke hraní, ovšem má to jeden zádrhel, který je možná opravený v nějaké novější verzi. A to sice, že při úplném vysunutí klávesnice se v době, kdy by se měl displej obrátit o 270 stupňů zasekne. Lze vypnout a spustit znovu, ale v režimu otočeného displeje nepracuje. Nepříliš praktickým řešením je nastavit si otočení obrazu přímo v emulátoru (změní se pouze vykreslování hry na displej, nikoliv orientace systému) a klávesnici nevysunout celou, ale pouze 4 řady a hrát takto.

Aplikací, které se dají rozběhnout a fungují je dost a budou přibývat (i když mě stačí mých pár osvědčených aplikací, které jsou navíc zdarma), takže zde bych zásadní problém (stejně jako v rychlosti zařízení) nespatřoval. I když ne velice nepříjemné, že řada aplikací nelze vůbec nainstalovat a některé na zařízení nejdou spustit. To se mi na Compactu nestalo.

Ovládání zařízení jednou rukou

Jednou z novinek WM5 je zlepšená možnost ovládat zařízení jednou rukou. Pokud si horní HW tlačítka nad displejem namapujete na "Otevři start menu" a "OK", pak se dá zařízení celkem slušně jednou rukou ovládat, ovšem stále to není ono. Není problém bez jakýchkoliv úprav si přečíst smsku, podívat se na nepřijatý hovor a případně zavolat zpět, což pokrývá drtivou většinu základních operací s telefonem. Na ten zbytek je zde hardwarová klávesnice, díky které (a pěkně vyřešené změně orientace displeje) zařízení doslova dostává nový rozměr. Není problém rychle něco zapsat, nastavit a ovládat většinu funkcí zařízení. Klávesnice dodává slovu komunikátor hlubší význam a rapidně zvyšuje použitelnost celého zařízení. Co mě ovšem poměrně štve, když už se zmiňuji o přijímání hovorů je doba, po které začne telefon zvonit (prodleva je zhruba 1 vteřina, což je vlastně zanedbatelné a i prozvonění se později objeví na displeji, ale vadí mi to) a hlavně doba, po které se objeví informace o smsce/nepřijatém hovoru. Jasně víte, že vás někdo prozvonil, ale volba "Oznámení" se na displeji objeví až asi po 4-5 vteřinách. Poté stačí zmáčknout levé funkční tlačítko a již SMS/hovor vidíte. No, také nejde o nic zásadního, ale postěžovat si musím.

Pěkné je, že pomocí D-Padu se lze pohybovat v řadě dialogových oken a v nastavení, včetně možnosti přechodu na jednotlivé záložky a jejich přepínání. 

Několik drobností

Instalování aplikací, kdy na zařízení je potřeba potvrdit, že výrobci důvěřujeme a následně zvolit umístění, kam bude nainstalována je zdlouhavé. Nejsem proti tomu, když instaluji CAB ze zařízení, abych tuto proceduru podstoupil. Ale pokud aplikaci instaluji přes počítač, tak bych raději umístění aplikace zvolil zde a instalace na zařízení by (kromě např. potvrzení o nainstlování) mohla proběhnout bez mojí asistence. Takto to bylo dříve a vyhovovalo mi to více. Na druhou stranu aplikace neinstalujete každý den. Odezva fotoaparátu by někdy mohla být rychlejší, stejně jako některých částí systému, ale stále se nejedná o nic tragického. Kdybych dříve neměl rychlejší zařízení, tak si nad ničím takovým ani nepostesknu. Systém bych raději uvítal v angličtině, česká verze mi moc nesedí a to, že jsou české adresáře (i s diakritikou, viz můj předchozí příspěvek se screenshoty z WM5) považuji za zběsilost. Na druhou stranu tato skutečnost určitě více uživatelů potěší, takže se holt podrobím menšině. Wi-fi funguje parádně, podařilo se mi zachytit i APčko vzdálené zhruba 300metrů přes okno. Sice s mizerným signálem, ale bylo tam. O citlivosti wi-fi antény to určitě něco vypovídá.

Konečný ortel

MDA Vario je skvělý komunikátor, který je doslova nabitý funkcemi. Stačí se na něj podívat z libovolné strany – stereofonní reproduktory, HW tlačítka, infraport, konektory, pěkný dotykový displej, fotoaparát…výsuvná klávesnice, wifi a to vše při přijatelných rozměrech. Jeho funkční vybavenost a skvělá cena jsou rozhodně pádné argumenty, proč si toto zařízení pořídit. Sice se také dá nalézt řada neduhů, ale žádné zařízení není ideální a toto se pomalu, ale jistě blíží. Vzhledem k nabízeným funkcím stojí za to potrápit se a strávit několik hodin nad pokusy s různými programy a kiksy, na které se bohužel občas narazí. Pokud se rozhodujete mezi MDA Compactem a Variem, pak bych se přiklonil spíše k Variu. Podobné další zařízení z dílen HTC má stejný procesor, takže kvůli rychlosti bych neváhal a to je jeden z důvodů, proč se mnoho uživatelů tohoto zařízení obává. Navíc tento další model nemá výsuvnou klávesnici a kdo ji jednou zkusil, nechce jinak (to samé se říká i o VGA displeji). Každopádně – chce si to zařízení na pár dní zkusit, nelze objektivně prohlásit "Ano, to se dá překousnout, je naprosto super" nebo "Je to šit, ruce pryč". A moje volba? Jednoznačně Vario! emoticon